You are currently viewing Serie A: Ντεμπούτο Μανδά …στις καθυστερήσεις!!!

Το ντεμπούτο στην Serie A έκανε ο Χρήστος Μανδάς, μπαίνοντας ως αλλαγή στις καθυστερήσεις του Λάτσιο – Ουντινέζε

Η 28η αγωνιστική της Serie A ολοκληρώθηκε με τον αγώνα της Λάτσιο με την Ουντινέζε. Οι Ρωμαίοι έχασαν, μέσα στο Ολύμπικο, με σκορ 1-2. Για την Ουντινέζε, το συγκεκριμένο τρίποντο, ήταν μια πολύτιμη βοήθεια στ μάχη τους για την παραμονή στα μεγάλα σαλόνια. Στο ίδιο παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο του στο ιταλικό πρωτάθλημα ο έλληνας κιπερ, Χρήστος Μανδάς. Μπήκε ως αλλαγή για τους γηπεδούχους στο 90’+7.

Οι Ρωμαίοι είχαν περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος. Αποκορύφωμα, το δοκάρι του Ζακάγνι στο τέταρτο μόλις λεπτό. Όμως δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του Οκόγιε.

Στο δεύτερο μέρος είχαμε συναρπαστική εκκίνηση. Η Ουντινέζε προηγήθηκε με τον Λορέντσο Λούκα, στο 47′. Δύο λεπτά μετά η Λάτσιο ισοφαρίζει με αυτογκόλ του Τζιανέτι. Αλλά στο 51ο λεπτό ο Ζαράγκα αναβάζει το σκορ για τους φιλοξενούμενους, μετά από ασίστ του Τοβέν. Χάρη σε αυτό το γκολ, η Ουντινέζε μπόρεσε και απέδρασε με το διπλό. Το πρώτο της μετά πό ένα μήνα.

Η Ουντινέζε ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του Πέρεζ με δεύτερη κίτρινη. Ο Προβεντέλ τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή, με τον Μανδά να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στο 90+7′.

Η Λάτσιο πίεσε για την ισοφάριση μέχρι το φινάλε. Παρόλα αυτά, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ για να σώσει την παρτίδα.

Έτσι, η Λάτσιο παρέμεινε στην ένατη θέση με 40 βαθμούς, ενώ η Ουντινέζε αύξησε τη διαφορά στους τρεις βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.