You are currently viewing Serie A: Η Νάπολι παραμένει στην κορυφή

Στην 7η αγωνιστική της Serie A η Νάπολι πήρε εύκολη εντός έδρας νίκη από την Κόμο, κλειδώνοντας την πρώτη θέση στη βαθμολογία

Στο Ντιέγκο Μαραντόνα, την Παρασκευή (4/10) υποδέχθηκε η Νάπολι  την Κόμο για την 7η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν εύκολα της αναμέτρησης με 3-1. Έτσι, εξασφάλισαν για μια ακόμη εβδομάδα την παραμονή τους στην κορυφή της βαθμολογίας, απολαμβάνοντας τη μοναξιά της.

Η Κόμο, η οποία προερχόταν από δύο νίκες κόντρα σε Αταλάντα και Βερόνα. Παρόλα αυτά, η Νάπολι ήταν αποφασισμένη να υπερασπιστεί τη θέση της στην κορυφή. Μάλιστα, από το πρώτο κιόλας λεπτό έδειξε τις …άγριες διαθέσεις της. Ο Ρομέλου Λουκάκου πάσαρε την μπάλα στην μεγάλη περιοχή. Εκεί την υποδέχτηκε ο ΜακΤόμινεϊ, που την έστειλε στην αριστερή γωνία της εστίας, με τον τερματοφύλακα της Κόμο να μην έχει δυνατότητα αντίδρασης.Το γκολ αυτό στα 26”, είναι το 3ο πιο γρήγορο γκολ για τους παρτενοπέι στην ιστορία της Serie A από το 1994-95 και μετά,

Η ομάδα του Σεσκ Φάμπρεγκας απάντησε πιέζοντας τους γηπεδούχοτς. Όλη αυτή η πίεση έφερε αποτέκεσμα στο 43′, με ένα γκολ του Γκαμπρίελ Στρεφέζα. Αυτό κάπως έκοψε τον αέρα της Νάπολι, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το αποτέλεσμα να είναι 1-1.

Στο 2ο μέρος οι παρτενοπέι ανέβασαν ταχύτητες και αντάσεις. Το εύστοχο πέναλντι που εκτέλεσε ο Λουκάκου στο 53′ τους έδωσε ξανά το προβάδισμα (2-1). Ο Βέλγος αργότερα, στο 86ο λεπτό, έβγαλε μια υπέροχη ασίστ στον Νέρες. Αυτός με τη σειρά του σούταρε, γράφοντας το τελικό 3-1.