You are currently viewing Serie A: Φιορεντίνα – Αταλάντα 1-0
Η Φιορεντίνα πέτυχε τεράστια εντός έδρας νίκη 1-0 με την Αταλάντα. Και βρέθηκε μία ανάσα από τη πρώτη πεντάδα της κατάταξης.

Η Φιορεντίνα βρίσκει πάλι τα πατήματα της, μετά την απομάκρυνση του Βλάχοβιτς για την Γιουβέντους. Καθώς η νίκη της προηγούμενης αγωνιστικής στην έδρα της Σπέτσια, έφερε σήμερα πλέον και τη τεράστια επικράτηση στην έδρα της 1-0 με την Αταλάντα. Και πλησίαζε ακόμα πιο πολύ τη προνομιούχο πεντάδα στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο μέρος, ήταν πολύ κλειστό από φάσεις. Καθώς οι δύο μονομάχοι προσπάθησαν να είναι προσεκτικοί στα αμυντικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα να μην δεχτούν κάποιο τέρμα. Έτσι είχαν δύο πολύ καλές στιγμές, η μία ανήκε στους γηπεδούχους στο 20ο λεπτό με τον Γκονζάλβες. Ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 30ο λεπτό με τον Κουπμάινερς, αλλά απέκρουσε την μπάλα ο Νραγκόφσκι. Έτσι οι δύο αντίπαλοι πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο ισόπαλοι χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν στο 56ο λεπτό με δράστη τον Πίατεκ. Έτσι στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγουν μπροστά, να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, αλλά δεν τα κατάφεραν, καθώς έπεσαν απάνω στη πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα των Βιόλα.

Για αυτό το λόγο παρέμεινε μέχρι το τέλος του αγώνα αυτό 1-0 υπέρ της Φιορεντίνα. Και έφτασαν σε μία σημαντική νίκη, με αποτέλεσμα να μπει για τα καλά στο παιχνίδι της πρώτης πεντάδας στη κατάταξη.

Φιορεντίνα:Ντραγκόφσκι, Οντριοθόλα, Μιλένκοβιτς (66’ Μαρτίνες), Ίγκορ, Μπιράγκι (75’ Tέρζιτς), Μποναβεντούρα (71’ Μαλέχ), Τορέιρα (38’ Άμραμπατ), Καστροβίλι (66’ Ντάνκαν), Σοτίλ, Πιάτεκ, Γκονζάλες

Αταλάντα: Μούσο, Τολόι (76’ Σκαλβίνι), Ντεμιράλ, Τζιμσίτι (58’ Πάσαλιτς), Χάτεμπουρ, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (58’ Πεσίνα), Τζαπακόστα (58’ Πετσέλα), Κούπμαϊνερς, Μπογκά (81′ Μιχαέλα), Μαλινόφσκι