You are currently viewing Serie A: Η επεισοδιακή αποβολή και των 2 τερματοφυλάκων

Η 8η αγωνιστική της Serie A σημαδεύτηκε από την απίστευτη εξέλιξη στο Τζένοα-Μίλαν, με την αποβολή και των 2 γκολκίπερ στον αγώνα

Απίστευτα και πρωτόγνωρα όσα συνέβησαν στην αναμέτρηση των Τζένοα και Μίλαν για την 8η αγωνιστική της Serie A. Στις καθυστερήσεις του αγώνα και οι 2 τερματοφύλακες αντίκρυσαν την κόκκινη κάρτα. Ο Ζιρού, που λόγω ανάγκης κάθησε κάτω από τα δοκάρια, έσωσε την κατάσταση για τη Μίλαν, κυριοκεκτικά, στην τελευταία φάση. Τελικά, το παιχνίδι τελείωσε με νίκη της Μίλαν (0-1) μετά από τέρμα του Πούλισικ λίγο πριν το φινάλε.

Για τη Μίλαν το παιχνίδι στο Λουίτζι Φεράρις ήταν η μεγάλη ευκαιρία για την απογείωση στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος. Μια ευκαιρία που παρολίγο να χαθεί. Το παιχίδι κυλούσε αδιάφορα και για τις 2 ομάδες. Κάποιες ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, δεν καρποφόρησαν.

Επεισοδιακό φινάλε

Στα τελευταία λεπτά όμως έγιναν πράγματα και θαύματα. Αρχικά στο 90+8′ ο Μενιάν από πλευράς Μίλαν είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα. Αιτία, ένα σκληρό φάουλ εκτός περιοχής που είχε κάνει με τη συμπλήρωση έξι λεπτών στις καθυστερήσεις. Να σημειώσουμε πως είδε την κόκκινη μέσω VAR, καθώς στην αρχή ο διαιτητής είχε δείξει συνέχεια στο παιχνίδι. Μς τον Πιόλι να μην έχει άλλη αλλαγή, τη θέση του Γάλλου στην εστία πήρε ο Ζιρού. Ο Βραζιλιάνος έχει φορέσει ξανά γάντια για να υπερασπιστεί την εστία της ομάδας του.

Πέντε λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του έτερου γκολκίπερ, της Τζένοα αυτή τη φορά. Είχε ανέβει στην περιοχή της Μίλαν σε εκτέλεση κόρνερ για να προσπαθήσει να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Εν τέλει όμως έκανε ένα σκληρό τάκλιν στον Μούσα για να κόψει αντεπίθεση των φιλοξενούμενων. Ως αποτέλεσμα να δει δεύτερη κίτρινη κάρτα και να αποβληθεί.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κάνει όλες τις αλλαγές τους. Έτσι, ο αναπληρωματικός γκολκίπερ, ο Νικολά Λεάλι, που τη σεζόν 2016-17 είχε αγωνιστεί στον Ολυμπιακό, πέρασε στο ματς.

Στην τελευταία φάση του αγώνα τώρα ο Ζιρού έκανε και μια σωτήρια επέμβαση για την ομάδα του και κράτησε το 0-1 όταν βγήκε και με διπλή προσπάθεια έκοψε μια καλή επίθεση της Τζένοα. Αυτή η επέμβαση αποδείχθηκε σωτήρια και ηρωϊκή. Έστειλε τη Μίλαν πάνω από την Ίντερ, μόνη, στην κορυφή της βαθμολογίας.