You are currently viewing Serie A: Διπλό κορυφής για το Τορίνο

Στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος βρέθηκε το Τορίνο μετά την εκτός έδρας νίκη του στη Βερόνα για την 5η αγωνιστική της Serie A

Το αήττητο του διατήρησε το Τορίνο, συνεχίζοντας τις νίκες στη Serie A. Για την 5η αγωνιστική βρέθηκε την Παρασκευή (20/9) στη Βερόνα. Της αναμέτρησης επιβλήθηκαν οι φιλοξενούμενοι, με 2-3. Παίρνοντας αυτό το διπλό, το Τορίνο βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας στο Καμπιονάτο.

Ο Σανάμπρια στο 10′ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους και δύο λεπτά μετά ο Κάστανος ισοφάρισε με τρομερή… βολίδα. Αλλά πριν το ημίχρονο η Τορίνο πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Ζαπάτα στο 34′. Λίγη ώρα πριν μάλιστα η Βερόνα είχε μείνει με δέκα λόγω της αποβολής του Νταβιντόβιτς.

Στο δεύτερο μέρος η Τορίνο κρατούσε το προβάδισμα με ευκολία και στο 79ο λεπτό ο Τσε Άνταμς… καθάρισε τη νίκη για την ομάδα του. Το γκολ του Μοσκέρα στο 90+3΄για τη Βερόνα δεν κατάφερε να δώσει κάτι παραπάνω στην ομάδα του.

Κάλιαρι – Έμπολι 0-2

Στο έταιρο παιχνίδι της 1ης μέρας της 5ης αγωνιστικής της Serie A, η Έμπολι έφυγε κι αυτή με το διπλό επί της Κάλιαρι, με σκορ 0-2.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ομαλά, χωρίς ιδιαίτερες φάσεις. Στο 31′ όμως, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ. Αρχικά ο Κολόμπο πήρε τη μπάλα από τον Ανιορίν για να ευστοχήσει με δεξί σουτ κάνοντας το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Έμπολι έκανε δύο τα τέρματά της με τον Εσπόσιτο να… καθαρίζει τη νίκη για την ομάδα του.