You are currently viewing Serie A: Η ασύλληπτη ανατροπή στο φινάλε, από τη Λέτσε

Serie A: Τα πάνω κάτω έφερε στο φινάλε με τη Φιορεντίνα, η Λέτσε, κάνοντας απίστευτη ανατροπή στις καθυστερήσεις παίρνοντας 3ποντο παραμονής

Το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της 23ης αγωνιστικής της Siere A έγινε την Παρασκευή (2/2), στο Βία Ντελ Μάρε. Εκεί, η Λέτσε υποδέχθηκε τη Φιορεντίνα. Με 2 γκολ στις καθυστερήσεις, οι γηπεδούχοι κατάφεραν μια απίστευτη ανατροπή. Πήραν τη νίκη, πανηγυρίζοντας μια τεράστια επιτυχία στη μάχη που δίνουν για  την παραμονή.

Η Φιορεντίνα ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 μέχρι και το 90λεπτο. Κρατούσε το τρίποντο στα χέρια της. Θα την εκτόξευε στην 4η θέση και θα της έδινε μεγάλη αυτοπεποίθηση στη μάχη για το Champions League. Όμως, το φινάλε στο Βία Ντελ Μάρε φύλαγε μια δυσάρεστη έκπληξη για τους φιλοξενούμενους.  Με μια τεράστια ανατροπή, μεγάλη θριαμβεύτρια του αγώνα, βγήκε η… Λέτσε.

Και αυτό γιατί η ομάδα της Απουλίας δεν παράτησε το ματς. Πάλεψε, κυριολεκτικά, μέχρι το τέλος. Σκοράροντας δύο φορές, στο 90′ και στο 90+2′, έκανε μία μεγάλη ανατροπή. Έτσι, υπέταξε τους βιόλα. Ταυτόχρονα, κατάφερε να πάρει μία πολύ σημαντική για εκείνη νίκη στην προσπάθειά της για παραμονή στα σαλόνια της Serie A.

Το εναρκτήριο ματς της 23ης αγωνιστικής ήταν συναρπαστικό. Η Λέτσε ήταν πιο επικίνδυνη στο πρώτο μέρος (8-2 οι τελικές, 3-0 εντός εστίας). Κάπως έτσι, πήρε προβάδισμα στο 17′ με τον Ουντέν.

Όμως και η Φιορεντίνα, αντέδρασε εντυπωσιακά. Στο δεύτερο μέρος, οι Μαντράγκορα και Μπελτράν υπέγραψαν τα γκολ της ανατροπής. Μια ανατροπή που ήρθε μέσα σε λιγότερο από 20 λεπτά.

Με τους βιόλα να κρατούν το υπέρ τους 2-1 μέχρι το 90ο λεπτό, όλα έμοιαζαν μαύρα για την Λέτσε. Kάπου εκεί όμως, έγινε ένα μίνι ποδοσφαιρικό θαύμα…

Ο Πίκολι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2 στο 90′. Στη συνέχεια, ο Ντόργκου στο 90+2′ έγραψε το 3-2 με αριστερό σουτ. Έτσι έδωσαν μία νίκη-οξυγόνο στην ομάδα τους και υποχρέωσαν τους Τοσκανούς στην τρίτη ήττα τους στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια.