You are currently viewing Serie A: Απίθανα γκολ μπήκαν στο Φιορεντίνα – Κρεμονέζε – Στο επίκεντρο ο γκαφατζής Ράντου (vids)

Serie A: Τρομερά τα όσα έγιναν στο Φιορεντίνα – Κρεμονέζε με τον Ιονούτ Ράντου να ήταν από τους αρνητικούς πρωταγωνιστές.

Serie A: Η Φιορεντίνα επικράτησε 3-2 με το ματς να είχε εκπληκτικό σασπένς. Ο Ράντου έβαλε… την υπογραφή του για να πάρουν τη νίκη οι βιόλα. Συνεχίζοντας μια αρνητική του παράδοση.

Πιο συγκεκριμένα ο Ρουμάνος τερματοφύλακας έκανε λάθος εκτίμηση στο εύκολο σουτ του Μαντραγκόρα στο 95′. Καθώς μπήκε με την μπάλα μέσα στο τέρμα και με αυτό το γκολ η Φιορεντίνα πήρε τη νίκη!

Ο Ράντου πέρσι στέρησε στην Ίντερ την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Σε κρίσιμο ματς με την Μπολόνια, στο φινάλε του πρωταθλήματος, έκανε μια απίστευτη γκάφα. Με αποτέλεσμα να δεχθεί γκολ η Ίντερ και να ηττηθεί με 2-1.

Επικρίθηκε έντονα κι έτσι δόθηκε δανεικός στην Κρεμονέζε για φέτος. Η οποία γύρισε στο καμπιονάτο μετά από 26 χρόνια. Και ήταν μια ανάσα από το να παρει την ισοπαλία στο άντρο της Φιορεντίνα. Αλλά με το απίστευτο λάθος του Ράντου ηττήθηκε με 3-2.

Πάντως η Κρεμονέζε έβαλε ένα τρομερό γκολ. Με τον Μπιαντσέτι που το έβαλε με απευθείας εκτέλεση κόρνερ κάνοντας το 2-2.

Στα του αγώνα οι «βιόλα» προηγήθηκαν δύο φορές (τη δεύτερη εξ αυτών με τον νεοαποκτηθέντα Λούκα Γιόβιτς). Αλλά οι φιλοξενούμενοι, παίζοντας με δέκα ποδοσφαιριστές από το 43΄, κατάφεραν να απαντήσουν. Και βρίσκονταν κοντά σε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, στην επιστροφή τους στη μεγάλη κατηγορία μετά από 26 χρόνια.

Ομως, στο 95΄, ο τερματοφύλακας Ράντου έκανε λάθος σε ένα σουτ του Μαντραγκόρα. Και είδε τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα του, με την ομάδα της Φλωρεντίας να παίρνει στην εκπνοή το «τρίποντο».

Η νίκη της Λάτσιο

Στο μεταξύ σε άλλο ματς η Λάτσιο νίκησε 2-1 την Μπολόνια εντός έδρας. Ο τερματοφύλακας Μαξιμιλιάνο, στο ντεμπούτο του κάτω από τα δοκάρια των «λατσιάλι», αποβλήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό. Επειδή έπιασε τη μπάλα εκτός περιοχής προ του Αρναούτοβιτς.

Οι «ροσομπλού», που είχαν στη βασική ενδεκάδα τον νεοαποκτηθέντα Μπάμπη Λυκογιάννη (έπαιξε 65 λεπτά και αντικαταστάθηκε), αξιοποίησαν την αριθμητική τους υπεροχή. Και προηγήθηκαν με πέναλτι του Αρναούτοβιτς. Αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έμειναν κι αυτοί με δέκα παίκτες. Λόγω αποβολής του Σουμαόρο με δεύτερη κίτρινη. Σε συνθήκες ισορροπίας πλέον, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ του Ντε Σιλβέστρι. Και ολοκλήρωσαν την ανατροπή με γκολ του… συνήθη υπόπτου, Τσίρο Ιμόμπιλε.