You are currently viewing Σεφτέ στις νίκες για την Κάλιαρι!
Η Κάλιαρι επικράτησε εύκολα, στην έδρα της, 3-1 την Σαμπντόρια. Και πέτυχε τη πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Serie A.

Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά για τους γηπεδούχους. Αφού  στο 5ο λεπτό άνοιξαν σκορ σε 1-0 με το Ζοάο Πέδρο. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο στη συνέχεια, ανέβαζαν στροφές στον αγωνιστικό χώρο. Και προσπάθησαν να ισοφαρίσουν το ματς μέχρι το ημίχρονο.

Όμως δεν τα κατάφεραν. Και έτσι η ομάδα του Λυκογιάννη πήγαν με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο μέρος, μπήκαν πολύ πιο δυνατά οι Σικελοί, αφού ήθελαν να ψάξουν το δεύτερο τέρμα. Ωστε να διπλασιάζου τα τέρματα, ώστε να βρεθούν μία ανάσα από τους τρεις βαθμούς. Έτσι το βρήκαν στο 74ο λεπτό με σκόρερ, αυτή τη φορά με τον Κάσερες με ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν γρήγορα το σκορ στο 77ο λεπτό με δράστη τον Θόρμπι. Όμως οι γηπεδούχοι με γκολ στα τελευταία λεπτά του ματς με το Ζοάο Πέδρο διαμόρφωσαν το τελικό 3-1 και πανηγύρισαν το πρώτο τους τρίποντο, όπου τους δίνει μεγάλη αυτοπεποίθηση για τη δύσκολη συνέχεια.

Κάλιαρι (3-5-2): Κράνιο, Κάσερες, Γκοντίν (58’ Κεπιτέλι), Καρμπόνι, Λυκογιάννης, Μαρίν, Στρόοτμαν, Νάντες, Νταλμπέρτ (11’ Ντεϊόλα), Μπαλντέ (87’ Παβολέτι), Ζοάο Πέδρο

Σαμπντόρια (4-3-3): Αουντέρο, Μπερεζίνσκι (86′ Ντεπάολι), Γιοσίντα, Κόλεϊ, Αουτζέλο (64′ Μούρου), Θόρσμπι, Άσκιλντσεν (64′ Βέρε), Σίλβα, Καντρέβα, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι (53’ Καπούτο)