You are currently viewing Σάλτσμπουργκ – Μπενφίκα 0-6
Οι μικροί της Μπενφίκα επικράτησαν εύκολα με 0-6 τη Σάλτσμπουργκ. Και κατέκτησαν για πρώτη φορά το Champions League στη κατηγορία των νέων.

Η Μπενφίκα ήταν η απόλυτη πρωταγωνίστρια στο φετινό Champions League των νέων. Καθώς από την αρχή μέχρι και το τέλος της διοργάνωσης ήταν σοβαρή και χωρίς άγχος, κατάφερε δίκαια να κατακτήσει το πρώτο τρόπαιο, επικρατώντας με το ευρύ 6-0 επί της Σάλτσμπουργκ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το καλύτερο δυνατό τρόπο για τους Αετούς της Λισαβόνας. Αφού πέτυχαν δύο πολύ γρήγορα τέρματα στο 2ο, αλλά και το 15ο λεπτό με σκόρερ τον Νέτο, αλλά και τον Αραούχο.

Στη συνέχεια οι Αυστριακοί προσπάθησαν να βγουν μπροστά στην αντίπαλη περιοχή, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν ευκαιρίες για κάποιο τέρμα. Αλλά δεν τα κατάφεραν. Καθώς οι Πορτογάλοι ήταν απόλυτα οργανωμένοι στα αμυντικά τους καθήκοντα. Με αποτέλεσμα να μην τους αφήσουν να απειλήσουν πολλές φορές την εστία τους. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε, με την Μπενφίκα να είναι μπροστά στο σκορ με το 0-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Πορτογάλοι μπήκαν αποφασισμένοι για να τελειώσουν το ματς. Όπου και τα κατάφεραν, καθώς πέτυχαν αλλά τρία τέρματα στο 53ο λεπτό με τον Εντούρ, ενώ στο 58ο λεπτό και στο 89ο λεπτό πέτυχε άλλα δύο τέρματα ο Αραούχο, τρία συνολικά στο συγκεκριμένο ματς διαμορφώνοντας το 0-6. Έτσι στο φινάλε του αγώνα πανηγύρισαν το πρώτο τους τρόπαιο στην ιστορία τους.