You are currently viewing Σαλάχ: Έχασε το άχαστο!!! (vid)

Στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, ο Μοχάμεντ Σαλάχ παρολίγο να γίνει ο μοιραίος παίχτης για την Αίγυπτο, όταν έχασε μια απίστευτη ευκαιρία

Ο σταρ της Λίβερπουλ, Μοχάμεντ Σαλάχ, λίγο έλλειψε να γίνει ο μοιραίος παίχτης για την Εθνική της Αιγύπτου. Στον αγώνα της με το αντίστοιχο τμήμα της Γουϊνέα, έχασε αυτό που λέμε… άχαστο. Μια απίστευτη ευκαιρία που θα μπορούσε να διευκολύνει πολύ τα πράγματα για την Αίγυπτο, στην πορεία της στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

Συγκεκριμένα, ο αρχηγός των Φαραώ, έχασε μία απίθανη ευκαιρία μόλις στο 28ο λεπτό της συνάντησης. Κατάφερε και έστειλε τη μπάλα πάνω από την… κενή εστία κι ενώ ήταν μόνος του στη μικρή περιοχή!!!

Δείτε το βίντεο της επίμαχης φάσης:

Ααργότερα φυσικά προσπάθησε και τελικά τα κατάφερε να επανορθώσει. Συγκεκριμένα, στο 42ο λεπτό κι ενώ η Γουϊνέα του Καμαρά ήταν μπροστά με 1-0. Ο επιθετικός της Λίβερπουλ βρήκε το δρόμο της …εξιλεωσης. Με μια υπέροχη ασίστ, έδωσε στον Τρεζεγκέ το γκολ της ισοφάρισης.

Πάντως, ακόμα και χωρίς τον Σαλάχ να σκοράρει, οι Φαραώ δεν τα πήγαν καθόλου άσχημα. Στο συγκεκριμένο ντέρμπι κορυφής της 5ης αγωνιστικής του 4ου προκριματικού ομίλου, στο Μαρακές, πήραν τη νίκη από τη Γουϊνέα με 2-1. Ταυτόχρονα πήραν και την πρόκριση για την επόμενη φάση τυ Copa Africa. Αυτή θα είναι η 26η φορά που η Αίγυπτος εξασφάλισε την παρουσία της στην τελική φάση του θεσμού. Είναι οι πιο πολλές φορές από οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Μάλιστα, διεκδικεί και την επιστροφή στην κορυφή, ούσα και η πολυνίκης του θεσμού. Επιζητά τον όγδοο τίτλο της, ύστερα από την ήττα της στον τελικό του 2021 κόντρα στη Σενεγάλη.