You are currently viewing Η Ρόμα απέδρασε με το διπλό από το Μπέργκαμο!
Η Ρόμα πέρασε αέρας, από την έδρα της Αταλάντα, αφού επικράτησε με 1-4. Έτσι βρέθηκε μέσα στη προνομιούχο πεντάδα της κατάταξης.

Η Ρόμα ήταν συγκλονιστική στο Μπέργκαμο, αφού έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στο πρωτάθλημα της Ιταλίας. Καθώς απέδρασε με το διπλό 1-4 από την έδρα της Αταλάντα. Και βρέθηκε μέσα στη πεντάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με εντυπωσιακό τρόπο, αφού οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 1ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Άμπραχαμ. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι απέκτησαν πολλά μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για κάποιο τέρμα. Ωστόσο έπεσαν απάνω στον Πατρίτσιο.

Έτσι οι Ρωμαίοι βρήκαν αυτοί το δεύτερο τέρμα στο 36ο λεπτό με σκόρερ αυτή τη φορά τον Ζανιόλο. Όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, να μειώσουν το σκορ σε 1-2 με αυτογκόλ του Κριστάντε.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά, έψαξαν για τη γρήγορη ισοφάριση, με αποτέλεσμα να μπουν πάλι  στη διεκδίκηση του ματς.

Όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν πάλι το γκολ και πιο συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό με το Σμόλινγκ.

Κατάφεραν να βρουν μάλιστα και τέταρτο τέρμα με τον εξαιρετικό Άμπραχαμ. Για αυτό το λόγο στο τέλος του αγώνα, η ομάδα του Μουρίνιο έφτασε σε μία τεράστια νίκη, με αποτέλεσμα να συνεχίζει τις πολύ καλές εμφανίσεις το τελευταίο καιρό στο πρωτάθλημα.

Αταλάντα (Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι): Μούσο, Τολόι, Παλομίνο, Τζιμσίτι (34′ Μουριέλ), Χάτεμπουρ (79′ Τζαπακόστα), Ντε Ρόον, Φρόιλερ, Πετσέλα (78′ , Ίλιτσιτς (46′ Μαλινόφσκι), Πάσαλιτς (64′ Μίραντσουκ), Ζαπάτα

Ρόμα (Ζοσέ Μουρίνιο): Πατρίτσιο, Μαντσίνι, Σμόλινγκ, Κάρσντορπ, Βερετού (90+1′ Κουμπούλα), Κριστάντε, Μχιταριάν (88′ Καλαφιόρι), Βίνα, Τζανιόλο (69′ Σομουρόντοβ), Έιμπραχαμ (90+1′ Μπόβε)