You are currently viewing Roland Garros: Με το κεφάλι ψηλά η Σάκαρη! +(vid)
Roland Garros: Με το κεφάλι ψηλά η Σάκαρη!

Η Μαρία Σάκαρη ηττήθηκε 2-1 σετ από την Τσέχα Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα (Νο33 του ταμπλό) στον ημιτελικό του Ρολάν Γκαρός και έχασε την ευκαιρία να προκριθεί για πρώτη φορά στην καριέρα της στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης…

Μετά από ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κράτησε τρεις ώρες και 18 λεπτά, η Ελληνίδα τενίστρια ηττήθηκε με 2-1 (7-5, 4-6, 9-7) από την Τσέχα Μπαρμπόρα Κρεϊτσίκοβα (Νο33 του ταμπλό). Έτσι,  δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του πιο σημαντικού ίσως τουρνουά στον κόσμο. Η Σάκαρη, όμως, τα έδωσε όλα. Μάλιστα είχε ματς πόιντ, για να καθαρίσει τη νίκη-πρόκριση. Δυστυχώς όμως δεν το εκμεταλλεύτηκε με αποτέλεσμα το παιχνίδι να γυρίσει ανάποδα και η πρόκριση πήγε στην Τσέχα.

Ο Κρεϊτσίκοβα θα αντιμετωπίσει το Σάββατο στον μεγάλο τελικό την Αναστασία Παβλιουτσένκοβα από τη Ρωσία (Νο32 της παγκόσμιας κατάταξης). Η Παβλιουτσένκοβα, επικράτησε με 2-0 (7-5, 6-3) της Ταμάρα Ζίντανσεκ (Νο 85 της παγκόσμιας κατάταξης), στον πρώτο χρονικά ημιτελικό.