You are currently viewing Roland Garros: Ο Αλκαράθ νικητής του μυθικού τελικού

Μετά από ένα μυθικό τελικό διάρκειας 4 ωρών, ο Κάρλος Αλκαράθ επικράτησε του Αλεξάντερ Ζβέρεφ και κέρδισε το Roland Garros για πρώτη φορά

Την Κυριακή (9/6) οι Αλεξλαντερ Ζβέρεφ και Κάρλος Αλκαράθ βρέθηκαν αντιμέτωποι στον τελικό του Roland Garros. Ο Ισπανός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ. Παρόλα αυτά, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να γυρίσει από την ..κόλαση. Μετά από μια επική μάχη που κράτησε τέσσερις ώρες και είκοσι λεπτά, ο Αλκαράθ κέρδισε, με 3-2 . Έτσι, ο Ισπανός έφτασε στο τρίτο του Grand Slam και για πρώτη φορά στην κατάκτηση τοτ Roland Garros.

Ο Αλκαράθ βρήκε και απέκλεισε στο διάβα του για τον τίτλο και τον Στέφανο Τσιτσιπά. Ήταν καλύτερος του Γερμανού στον μεγάλο τελικό και εν τέλει έφτασε στην κατάκτηση του Roland Garros.

Στο πρώτο σετ ο Ισπανός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση. Με όπλο το σερβίς του, έφτασε σε δύο μπρέικ και στην κατάκτηση του με 6-3 γκέιμ σε 46′.

Στο δεύτερο γκέιμ ο Γερμανός ανέβασε την απόδοση του και έδειξε πως δεν θα παρέδιδε τα όπλα τόσο γρήγορα. Με μερικούς εκπληκτικούς πόντους έφτασε στη νίκη με 6-2 γκέιμ και στην ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Στο τρίτο σετ έγινε πραγματική μάχη ανάμεσα στους δύο τενίστες. Ωραίο τένις, εκπληκτικοί πόντοι με τον Ζβέρεφ μετά από 65 λεπτά να κατακτάει το τρίτο σετ και να προηγείται με 2-1.

Η απάντηση του Αλκαράθ όμως ήταν εκπληκτική. Ο νεαρός Ισπανός μπήκε στο τέταρτο σετ σαν ..ταύρος σε υαλοπωλείο και το πήρε με 6-1 μόλις σε 42′.

Οι δύο τενίστες πήγαν και σε πέμπτο σετ και εκεί ο Αλκαράθ έδειξε και πάλι σταθερός, πήρε τους κρίσιμους, πόντους και εν τέλει έφτασε στην κατάκτηση του με 6-2 σετ.