You are currently viewing Roland Garros: Ναδάλ και Τζόκοβιτς έπαιζαν τένις 254 λεπτά! (vids)

Roland Garros: Ο Ραφαέλ Ναδάλ νίκησε 3-1 σετ τον Νόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε στα ημιτελικά του διάσημου Grand Slam.

Roland Garros: Τρομερός αγώνας από δύο μεγάλους τενίστες που καθήλωσαν τον κόσμο για 254 λεπτά. Ναδάλ και Τζόκοβιτς έπαιξαν τένις για 4 ώρες και 12 λεπτά.

Στο τέταρτο σετ, ο «Ράφα» έσωσε τρία set point και έμεινε στο ματς. Επιπλέον, στο τάι μπρέικ ο «Νόλε» έσωσε τρία match point. Για να τελειώσει αυτή η ματσάρα μετά από 4 ώρες και 12 λεπτά, με το ρολόι να δείχνει 2:15 τα ξημερώματα της Τετάρτης.

Η 59η αναμέτρηση ανάμεσα στους δύο τους ήταν αν μη τι άλλο συγκλονιστική! Ο Ναδάλ συνέχισε την εξαιρετική του παράδοση στο «χώμα» του Παρισιού.

Σε δέκα αναμετρήσεις στο Roland Garros με τον Τζόκοβιτς, με την αποψινή έφτασε τις δέκα νίκες. Παράλληλα, όμως, πήρε τη… ρεβάνς για την ήττα στον περσινό ημιτελικό του τουρνουά από τον Σέρβο.
Τώρα θα αντιμετωπίσει στον ημιτελικό τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Με στόχο την πρόκριση στον τελικό, για να διεκδικήσει τον 14ο του τίτλο στη γαλλική πρωτεύουσα.

Φτάνοντας παράλληλα τις 22 κατακτήσεις σε Grand Slam. Θυμίζουμε πώς ξεκίνησε το 2022 με τη νίκη στο Australian Open κόντρα στον Μεντβέντεφ.