You are currently viewing Ρολάν Γκαρός:  Στέφανος Τσιτσιπάς – Ήττα με 3-2 σετ από τον μεγάλο Τζόκοβιτς σε έναν συγκλονιστικό τελικό!!!
Ρολάν Γκαρός: Στέφανος Τσιτσιπάς - Ήττα με 3-2 σετ από τον μεγάλο Τζόκοβιτς σε έναν συγκλονιστικό τελικό!!!

Ρολάν Γκαρός: Στέφανος Τσιτσιπάς – Ήττα με 3-2 σετ από τον μεγάλο Τζόκοβιτς σε έναν συγκλονιστικό τελικό!!!

“”Λύγισε” στον τελικό του Ρολάν Γκαρός ο Στέφανος Τσιτσιπάς, και μετά την αρχική επικράτηση του στα δυο πρώτα σετ, τελικά ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον μεγάλο  Νόβακ Τζόκοβιτς.

Με τη νίκη του επί του Τσιτσιπά, ο Σέρβος έσπασε και την “κατάρα”. Αυτή που τον ήθελε να μην κατακτά τον τίτλο του Roland Garros. Ο ίδιος τενίστας που απέκλειε νωρίτερα τον Ράφα Ναδάλ (ο ίδιος o Τζόκοβιτς το 2015, ο Σόντερλινγκ το 2009).

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς “πάλεψε” σαν λιοντάρι κόντρα στο Νο1 του παγκόσμιου τένις και βρέθηκε ένα… βήμα από έναν ιστορικό τίτλο. Δυστυχώς όμως, ο Τζόκοβιτς ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ, κατακτώντας το φετινό Roland Garros.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ήταν εκπληκτικό στα δύο πρώτα σετ. Προηγήθηκε με 2-0.  Ο Σέρβος, όμως,  είχε την τεράστια εμπειρία για να μείνει στο ματς και να το φέρει… τούμπα στο τέλος.

Είναι στο Νο 5 της παγκόσμιας κατάταξης. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ήθελε να γίνει ο πρώτος τενίστας από τη νέα γενιά (next gen) που κατέκτησε τίτλο σε Μajor διοργάνωση. Τώρα, θα πρέπει να περιμένει λίγο ακόμη.

Στο αγωνιστικό μέρος…

Mε τη γνωστή επιθετική τακτική του, με άσσους, αλλά και με εξαιρετικές άμυνες αυτή τη φορά, ο Τσιτσιπάς έδειξε ψυχικά αποθέματα στο τέλος του πρώτου σετ,

όταν από το 6-5 υπέρ του Τζόκοβιτς με σετ πόιντ (6-7) έκανε το 1-0 μετά από 68 λεπτά αγώνα.

Ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο 2ο σετ χαλώντας το μυαλό του Σέρβου (2-6) που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο.

Ο έμπειρος Τζόκοβιτς βρήκε τρόπο να διαχειριστεί την πίεση, ανέβασε την απόδοσή του εν συνεχεία και μείωσε σε 1-2 με 6-3.

Ακόμη πιο εύκολα έφτασε στην ισοφάριση (2-2) ο Τζόκοβιτς (6-2) και όλα θα κρίνονταν σε 5ο και τελευταίο σετ.

Το Νο 1 του κόσμου προηγήθηκε με 3-1, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 3-2 και 4-3, αλλά αντί να αξιοποιήσει την ευκαιρία και να ισοφαρίσει, από δικά του λάθη επέτρεψε στον Τζόκοβιτς να προσπεράσει με 5-3.

Αντέδρασε πάντως, κάνοντας το 5-4 ο “Τsitsifast”.

Στο τελευταίο game, o Τσιτσιπάς πάλεψε, αλλά στο τέλος… έπεσε μαχόμενος, 6-4.