You are currently viewing Rogers Cup: Πέρασε στους 16 ο Τσιτσιπάς!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε την εκδίκησή του για τον πρόωρο αποκλεισμό του στους Ολυμπιακούς αγώνες του Τόκιο. Προκρίθηκε στους 16 του Rogers Cup, καθώς επικράτησε του Ούγκο Ουμπέρ με 2-1 σετ.

O Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Ούγκο Ουμπέρ στην μεταξύ τους αναμέτρηση για το Rogers Cup. Ταυτόχρονα, πήρε μια, άτυπη, ρεβάνς για την προ ολίγων ημερών ήττα του στο Τόκιο. Ο Έλληνας τενίστας απέκλεισε τον Γάλλο στα τρία σετ. Τώρα, βρίσκεται στη φάση των «16» του Τορόντο. Σε έναν αγώνα που ο Στέφανος έκανε τα εύκολα δύσκολα. Όμως τελικά επικράτησε του Ούγκο Ουμπέρ, με 2-1 σετ (6-3, 6-7, 6-1), μετά από 2 ώρες και 34 λεπτά.

Στο πρώτο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το break στο όγδοο game. Μέχρι αυτό το σημείο οι δύο αθλητές διατηρούσαν τα σερβίς τους. Στη συνέχεια κατέκτησε το σετ στο σερβίς του (6-3).

Το δεύτερο σετ οδηγήθηκε σε tie break διάρκειας 23 λεπτών. Αυτό ξύπνησε μνήμες Τόκιο, όπου ο Ουμπέρ είχε  κάνει την ανατροπή. Ο δε Στέφανος πέταξε στα σκουπίδια πέντε match point. Εν τέλει το έχασε με 7-6 γκέιμ.

Στο τρίτο και τελικό σετ όμως, περιόρισε σε παθητικό ρόλο τον Ουμπέρ. Ο τελευταίος περιορίστηκε μόνο στο να μειώσει σε 5-1 στο έκτο game. Ο Τσιτσιπάς κατέκτησε το έβδομο game, κάνοντας το 6-1 και έτσι, προκρίθηκε στον επόμενο γύρο.

Στους 16 τώρα, ο Στέφανος Τσιτσιπάς καλείται να αντιμετωπίσει τον νικητή της Ρωσικής, εμφύλιας, αναμέτρησης των Ασλάν Καρατσέφ και Σεργκέι Χατσάνοφ.