You are currently viewing Rogers Cup: Εκτός τελικού ο Τσιτσιπάς από τις ρουκέτες του Οπέλκα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έμεινε εκτός τελικού του Rogers Cup  καθώς ο Ράιλι Οπέλκα τον νίκησε με ανατροπή 2-1 στα σετ.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς αν και προηγήθηκε με 1-0 σετ δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στα σερβίς-οβίδες του Ράιλι Οπέλκα. Έτσι έχασε τελικά με 1-2 σετ (6-7 (2), 7-6 (4), 6-4) και δυστυχώς, έμεινε εκτός τελικού του ATP 1000 του Τορόντο στον Καναδά.

Πλέον ο Αμερικανός ύψους 2.11μ. τενίστας, θα βρει στον τελικό της Κυριακής (15/8) έναν εκ των Ντανίλ Μεντβέντεφ και Τζον Ισνερ. Ο αγώνας ήταν εξαιρετικός πάντως. Διήρκησε 2 ώρες και 32 λεπτά, με τον νικητή να μην χάνει ούτε ένα δικό του σερβίς!

Στο tie-break του πρώτου σετ ο Τσιτσιπάς είχε καθαρό μυαλό και σωστά χτυπήματα. Διάβασε καλά το παιχνίδι του Οπέλκα και με 7-2, έκανε το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Οπέλκα να σερβίρει πρώτος.Οι 2 αντίπαλοι κρατήσανε μέχρι… τελικής πτώσεως το σερβίς τους, φτάνοντας σε δεύτερο tie-break. Ξανά μάχη πόντο με πόντο με τον Αμερικανό να βγαίνει αυτή τη φορά νικητής στο σετ με 7-4. Αυτό προκάλεσε μάλιστα έντονο εκνευρισμό στον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος χτύπησε με δύναμη τη ρακέτα του στο έδαφος.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς ήταν εκείνος που σέρβιρε πρώτος, παίρνοντας σχετικά εύκολα το πρώτο γκέιμ. Ακολούθησε άλλος ένας κύκλος από κερδισμένα σέρβις-γκέιμ απ’ τους δύο τενίστες. Όμως ήρθε τότε η στιγμή που ο Οπέλκα πέτυχε το καθοριστικό break. Ήταν στο στο 7ο γκέιμ, για να πάρει προσπεράσει με με 4-3 στα γκέιμ και να αποκτήσει και ψυχολογικό αβάντζο.

Κατόπιν ο θηριώδης Αμερικανός επικράτησε πολύ εύκολα το 8ο γκέιμ χωρίς να χάσει πόντο. Ο δε Τσιτσιπάς απάντησε με δικό του «love» γκέιμ, μειώνοντας σε 4-5. Ο Οπέλκα, ωστόσο, είχε αυτοπεποίθηση και αυτό φαινόταν. Με «όπλο» του για άλλη μία φορά το σερβίς, πήρε και τους τέσσερις πόντους του 10ου γκέιμ κι έκανε το 6-4, φτάνοντας στην πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της Κυριακής.