You are currently viewing Ρεβεγιόν στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό, 84-65 τον Απόλλωνα Πάτρας

Ρεβεγιόν Χριστουγέννων στο ΣΕΦ για τον Ολυμπιακό, που δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στον Απόλλωνα Πάτρας και επικράτησε εύκολα με 84-65 στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Basket League.

Μια καλή προπόνηση ήταν για το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα το παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πάτρας την παραμονή Χριστουγέννων. Στην 11η αγωνιστική της Basket League, ο Έλληνας τεχνικό μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής. Στο 10-1 οι “ερυθρόλευκοι”, είδαν τον Πίτερς να κάνει ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο. Το δε Μιλουτίνοφ να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ. Ο Μήτρου-Λονγκ έκανε ένα θετικό ντεμπούτο. Τέλος, ο Πετρούσεφ πραγματοποίησε μια γεμάτη εμφάνιση. Στον αντίποδα, η ομάδα της Αχαΐας παρατάχθηκε με σημαντικά προβλήματα. Πλέον, με ρεκόρ 2-9, παρέμεινε στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βάλει τις βάσεις για μία εύκολη επικράτηση. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν την αναμέτρηση με σερί 7-0 και με τρίποντο του Πίτερς έφθασαν για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά, με το 19-9, λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Ο Αμερικανός φόργουορντ και ο Μιλουτίνοφ κυριάρχησαν στο ζωγραφιστό και στο 7′ οι γηπεδούχοι είχαν νταμπλ σκορ με το σκορ στο 24-12 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +16 (33-17).

Στη δεύτερη περίοδο, οι “ερυθρόλευκοι” κατέβασαν ταχύτητα. Και οι Πατρινοί όμως, προσπάθησαν να ρίξουν τον ρυθμό του αγώνα. Ως αποτέλεσμα, να πέσει η παραγωγικότητα των Πειραιωτών. Ο Πίτερς που έκανε εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο. Έγραψε 20 πόντους κι έφερε το +19 (40-21) για τον Ολυμπιακό στο 14′. Ο Απόλλων μείωσε ελάχιστα σε 43-28. Στο τελευταίο δίλεπτο του πρώτου μέρους, όμως, οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 8-0. Τελικά, πήγαν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 51-28.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η ομάδα της Αχαΐας εμφάνισε καλύτερο πρόσωπο, με τους παίκτες του Γιάννη Χριστόπουλου να βελτιώνονται σημαντικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, εκμεταλλευόμενοι την χαλαρότητα του Ολυμπιακού, που είχε ήδη μεγάλη διαφορά, με αποτέλεσμα ο Γιώργος Μπαρτζώκας να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής. Ο Απόλλων κέρδισε την τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 18-15 και το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το στρογγυλό +20 (66-46).

Η τέταρτη περίοδος ήταν μία τυπική διαδικασία. Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Ολυμπιακού που ήρθαν από τον πάγκο, έβγαλαν ενέργεια. Έ΅τσι, έπαιξαν σε υψηλά στάνταρ για επτά λεπτά. Οι “ερυθρόλευκοι” έφθασαν στο 84-53. Το +31 ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά του αγώνα. Ωστόσο, στα τελευταία τρία λεπτά, ο Απόλλων έτρεξε ένα σερί 12-0. Έτσι, το παιχνίδι έκλεισε με το τελικό σκορ να είναι το 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 33-17, 51-28, 66-46, 84-65

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 3, Παπανικολάου 6, Μπραζντέικις 5, Πίτερς 20 (4/5 τρίποντα), Μιλουτίνοβ 16 (9 ριμπάουντ), Γουίλιαμς-Γκος, Λούντζης 4, Λαρεντζάκης 6, Μήτρου-Λονγκ 5 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πάπας 5, Πετρούσεβ 12 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τανούλης 2

ΑΠΟΛΛΩΝ

(Χριστόπουλος): Μπλέιλοκ 8, Γκιουζέλης 6 (3 ριμπάουντ), Βον 6, Μπράουν 10 (7 ριμπάουντ), Μουράτος 9 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γουάσινγκτον 14 (4 ριμπάουντ), Όσμπορν 12 (3 ριμπάουντ), Καφέζας, Κογιώνης, Σαλούστρος