You are currently viewing Η Ρεν διέλυσε την απογοητευτική Μπορντό!
Η Ρεν επικράτησε στην έδρα της 6-0 την Μπορντό. Έτσι επανήλθε στο δρόμο των επιτυχιών μετά τις τρεις ισάριθμες ήττες που είχε στο πρωτάθλημα.

Η Ρεν προερχόταν από ένα σερί, με τρία ισάριθμα αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Έτσι με αντίπαλο την Μπορντό, ξέσπασε και έβγαλε αντίδραση φτάνοντας εύκολα στο 6-0. Έτσι με αυτό το νικηφόρο αποτέλεσμα, ανέβηκε στη πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Το παιχνίδι, ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν πολύ φορτσάτα, να πιέσουν από την αρχή του αγώνα τον αντίπαλο, με αποτέλεσμα να βρουν το γρήγορο τέρμα, ώστε να τους φύγει το άγχος από μέσα τους.

Έτσι το σκορ άνοιξαν στο 32ο λεπτό, με σκόρερ τον Μορτέν Τεριέ. Ενώ στο 43ο λεπτό βρήκαν και δεύτερο τέρμα, αυτή τη φορά με δράστη τον Μπουριζό. Και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Το δεύτερο μέρος, ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο για τους Γιρονδίνους. Αφού ο Σισσοκό στο 50ο λεπτό, αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποχώρησε από το ματς.

Έτσι το παιχνίδι έγινε πιο εύκολο, για την ομάδα της Βρετάνης. Καθώς πέτυχαν άλλα 4 γκολ μέχρι το τέλος του ματς.

Πρώτα το 3-0 έγινε στο 61ο λεπτό με τον Λαμπόρντ, στο 69ο λεπτό βρήκε δίχτυα ο Τρουφέρ. Ενώ δύο τέρματα σημείωσε ο Σερού στο 89ο και 90ο λεπτό. Έτσι έφτασαν σε μία άνετη επικράτηση και αυτή η επιτυχία, θα είναι αφετηρία για ένα νέο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα