You are currently viewing Ρεάλ Μαδρίτης: Δίκαια, η Βασίλισσα στέφθηκε Πρωταθλήτρια κόσμου (+vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε για 5η φορά το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων, αφού επιβλήθηκε της Αλ Χιλάλ με 5-3 στο μεγάλο τελικό

Σε έναν τελικό που ήταν πραγματική διαφήμιση για το ποδόσφαιρο, η Ρεάλ Μαδρίτης δικαίωσε τον τίτλο της Βασίλισσας. Παίζοντας εκπληκτικό ποδόσφαιρο και με μια σούπερ επιθετική γραμμή, νίκησε την Αλ Χιλάλ και ανακυρήχθηκε Πρωταθλήτρια Κόσμου.

Το παιχνίδι ήταν χορταστικό από φάσεις και γκολ. Καταρχήν, η μπάλλα βρήκε το δρόμο για τα δίχτυα συνολικά 8 φορές (τελικό σκορ 5-3). Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι, σαφώς πιο έμπειρη, μπόρεσε και επέβαλλε τους δικούς της κανόνες και ρυθμούς στο παιχνίδι. Σε πολύ καλή μέρα και σε ιδιαίτερα μεγάλα κέφια οι Βινίσιους, Μπενζεμά και Βαλβέρδε.

Ο Τόνι Κρόος είχε κι αυτός την τιμητική του. Αυτή ήταν η έκτη φορά στην καριέρα του που κατακτά το συγκεκριμένο τρόπαιο (5 με την Ρεάλ, 1 με την Μπάγερν). Έτσι, έγινε ο πλέον πολυνίκης ποδοσφαιριστής στην ιστορία της συγκεκριμένης διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Ρεάλ να θέλει να επιβάλλει τους δικούς της επιθετικούς ρυθμούς. Η δε Αλ Χιλάλ κράτησε αμυντική στάση στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά ήταν πολύ δύσκολο να σταματήσει του Ισπανούς.

Έτσι στο 13ο λεπτό, μετά από μια έξοχη κάθετη πάσα του Μπενζεμά, ο Βινίσιους με πλασέ, έγραψε το 1-0. Πριν συνέλθει από το πρώτο χτύπημα η πρωτάρα σε τέτοιους τελικούς Αλ Χιλάλ δέχτηκε και ένα δεύτερο χτύπημα. Αυτή τη φορά ήταν ο Βαλβέρδε που νίκησε, με δυνατό σουτ, τον Αλ-Μουαϊφούφ για να γράφει το 2-0.

Στο 26ο λεπτό οι Σαουδάραβες, που δεν παραδόθηκαν ποτέ, βρήκαν τρόπο και αντέδρασαν. Μετά από μια ταχύτατη κόντρα, ο Μαρεγκά βγήκε απέναντι στον Λούνιν και με ένα πολύ δυνατό σουτ, τον νίκησε για να μειώσει σε 2-1.

Η ομάδες συνέχισαν το ίδιο παιχνίδι τους μέχρι το φινάλε του 1ου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος η Ρεάλ φρόντισε να επιβάλλει το νόμο του ισχυρού πετυχαίνοντας άλλα δύο γκολ, πριν συμπληρωθεί μία αγωνιστική ώρα.

Το 3-1 είχε τους ίδιους πρωταγωνιστές με το πρώτο γκολ, μόνο που άλλαξαν ρόλους. Στο 54ο λεπτό λοιπόν, ο Βινίσιους δημιούργησε την ευκαιρία και ο Μπενζεμά με πλασέ από το ύψος της μικρής περιοχής, την αξιοποίησε.

Μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Βαλέρδε και Καρβαχάλ έβγάλουν έναν μαγικό συνδυασμό που πάγωσε την άμυνα της Αλ Χιλάλ. Έτσι, ο Ουρουγουανό χρίστηκε σκόρερ για δεύτερη φορά στον τελικό αυτό, με ένα υπέροχο σκαφτό πλασέ.

Στο 63ο λεπτό ήταν η σειρά της Αλ Χιλάλ να βρει δίχτυα. Ο Λουτσιάνο Βιέτο έσπασε το οφσάιντ των Μαδριλένων και νίκησε τον Λούνιν για το 4-2, για να έρθει όμως νέα απάντηση από την Ρεάλ. Αυτή μάλιστα δόθηκε με χαρακτηριστική άνεση. Ο Βινίσιους τρύπησε την αντίπαλη άμυνα από τα αριστερά και έγινει ξανά κάτοχος της μπάλας μετά από μία μεσολάβηση του Θεμπάγιος. Έτσι έγραψε το 5-2 με το ονειρεμένο δεξί πλασέ του.

Παρά τη νέα ψυχρολουσία, οι Σαουδάραβες δεν το έβαλαν κάτω και βγήκαν μπροστά, για να μειώσουν εκ νέου, αυτή τη φορά σε 5-3 με τον Βιέτο, με την Ρέαλ να έχει όμως διάθεση για… καρδιοχτύπια και να υπερασπίζεται στη συνέχεια το υπέρ της αβαντάζ, φτάνοντας έτσι στην κατάκτηση του 5ου Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων στην ιστορία της.