You are currently viewing Ράγιο Βαγιεκάνο: Νίκησε την απογοητευτική Εσπανιόλ!
Η εντυπωσιακή Ράγιο Βαγιεκάνο, επικράτησε στην έδρα της 1-0 την Εσπανιόλ. Και σταθεροποιήθηκε στην εξάδα της κατάταξης.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο τρελαίνει κόσμο στην Primera Division, αφού σήμερα υπέταξε και την Εσπανιόλ στην έδρα της με 1-0. Και έτσι συνέχιζε τις πολύ υψηλές πτήσεις στο πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι λόγω έδρας, μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Πίεσαν από την αρχή τους φιλοξενούμενους, Ωστόσο εγκλωβίστηκαν στην εξαιρετική  αμυντική λειτουργία της Εσπανιόλ.

Έτσι δεν είχαμε κάποια καλή στιγμή μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους. Και οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα από το Βαγιέκας, μπήκε αγριεμένη. Και κατάφερε στο 56ο λεπτό να ανοίξει το σκορ με αυτογκόλ του Καμπρέρα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ανεβάζουν ρυθμούς, να ψάξουν τη πολυπόθητη ισοπαλία, αλλά δεν τα κατάφεραν. Καθώς νικήθηκαν από τα ισάριθμα πολλά λάθη που έκαναν.

Έτσι οι γηπεδούχοι, κράτησαν μέχρι το φινάλε του αγώνα αυτό το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Και πανηγύρισαν άλλη μία σημαντική επικράτηση. Όπου τους κράτησε σταθερά στη πρώτη εξάδα της κατάταξης.

Ενώ οι φιλοξενούμενοι μετά από αυτή την ήττα όπου ήταν πολύ απογοητευτική, παρέμεινε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μάλιστα στο 94ο λεπτό ο Μερίδα παίκτης Εσπανιόλ αντίκριζε την κόκκινη κάρτα από το πάγκο για διαμαρτυρία.