You are currently viewing Η Ράγιο Βαγιεκάνο κέρδιζε εύκολα την Αλαβές!
Η Ράγιο Βαγιεκάνο τρελαίνει κόσμο, αφού επικράτησε εύκολα εντός έδρας 2-0 την Αλαβές. Και πάτησε στη πρώτη τετράδα της κατάταξης.

Η Ράγιο Βαγιεκάνο, πραγματοποιεί τρομερή πορεία στο πρωτάθλημα και είναι η μεγάλη έκπληξη του πρωταθλήματος. Αφού επικράτησε και την Αλαβές στην έδρα της με 2-0. Και επανήλθε με το καλύτερο δυνατό τρόπο στα νικηφόρα αποτελέσματα στη κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι, με την αύρα της έδρας και τη συγκλονιστική παρουσία του κόσμου της. Ξεκίνησε φανταστικά τον αγώνα, αφού στο 19ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Γκουαρντιόλα. Ενώ καλά καλά δεν πρόλαβαν οι φιλοξενούμενοι να συνέλθουν από το σοκ. Ήρθε και το 2-0 στο 25ο λεπτό, αυτή τη φορά με δράστη τον Κατένα.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι, προσπάθησαν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, να πιέσουν τον αντίπαλο, να δημιουργήσουν καταστάσεις για κάποιο τέρμα, ώστε να μπουν πάλι στη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Για αυτό το λόγο το πρώτο μέρος, έληξε με το 2-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες της Αλαβές προσπάθησαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο, να μειώσουν στο σκορ. Αλλά έπεσαν απάνω στη πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων.

Έτσι η ομάδα από το Βαγιέκας, διαχειρίστηκε εξαιρετικά αυτό το μεγάλο προβάδισμα του 2-0 όπου είχε από το πρώτο μέρος. Και στο φινάλε του αγώνα έφτασαν στη νίκη, με αποτέλεσμα να πατήσουν τη πρώτη τετράδα στη κατάταξη.