You are currently viewing “Λευκή” ισοπαλία ΠΑΟΚ-Ολυμπιακού στην Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Ολυμπιακός με κορυφαίο τον Πασχαλάκη κράτησε το 0-0 και οι δύο ομάδες συνεχίζουν να ισοβαθμούν στην 3η θέση της Super League.

Το ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής στη Super League δεν είχε νικητή. «Λευκή» ισοπαλία 0-0 ανάμεσα σε ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Ωστόσο είχε έναν μεγάλο πρωταγωνιστή. Ο Αλέξανδρος Πασχαλάκης ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης. Βάσει των στατιστικών, ο γκολκίπερ των «ερυθρολεύκων» ήταν αυτός που καθόρισε εν πολλοίς τη «λευκή» ισοπαλία 0-0 στην Τούμπα. Μιας και έκανε 8 αποκρούσεις, δηλαδή καθόρισε σε μεγάλο βαθμό το τελικό αποτέλεσμα που δεν είχε νικητή. Έτσι, οι δύο «μονομάχοι» είναι στο -5 από τον Παναθηναϊκό.

Μπήκε.. αφιονισμένος ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε απλά καλά, μπήκε πολύ δυνατά. Μόλις στα 17” ο Νάρεϊ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού, ενώ στο 81” ο Πασχαλάκης απέκρουσε το σουτ του Ζίβκοβιτς! Άλλες δύο φάσεις στα πρώτα 10 λεπτά. Με τον Κωνσταντέλια στο 5′ και τον Ολιβέιρα στο 9′, αλλά ξανά ο Πασχαλάκης ήταν εκεί! Με την κατοχή της μπάλας στο 10′ να είναι 73%-27% για τον Δικέφαλο του Βορρά. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπορούσαν να κρατήσουν την μπάλα και έψαχναν τρόπο να αντιδράσουν την πίεση των γηπεδούχων!

Δύο ακόμη φάσεις για τον ΠΑΟΚ, σε 17′ με τον Κουλιεράκη και 19′ με τον Κωνσταντέλια, αλλά ξανά ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού ήταν εκεί! Με την ομάδα του Μίτσελ να έχει στο διάστημα αυτό 17 λάθη, έναντι 6 του Δικεφάλου του Βορρά! Η πρώτη στιγμή για τον Ολυμπιακό, εκτός από την κάθετη πάσα στο 3′ που δεν πρόλαβε ο Μπακαμπού, ήταν στο 22′. Μακρινό βολέ του Χάμες και οριζόντιο δοκάρι! Επιπλέον στο 29′ μετά το λάθος του Ντάντας και το κλέψιμο του Μασούρα, ο Χουάνγκ δεν κατάφερε να κάνει καλό σουτ. Το πρώτο μέρος έληξε με δύο ακόμη τελικές του ΠΑΟΚ με Ντάντας (42′) και Ολιβέιρα (44′). Ο Δικέφαλος είχε σχεδόν διπλάσιες, 9 με 5, αλλά και καλύτερο στόχο (σ.σ.: 5-1 στο τέρμα).

Λιγότερες.. συγκινήσεις στο β’

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε. Αλλά ξανά οι ευκαιρίες ήταν για την πλευρά του ΠΑΟΚ. Στο 49′ με τον Κωνσταντέλια, στο 54′ με τον Αουγκούστο, όπως και στο 72′. Όμως ο Πασχαλάκης σε όλες αυτές ήταν στη σωστή θέση και αντέδρασε όπως έπρεπε. Δηλαδή κράτησε την εστία του αλώβητη. Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του, ουσιαστικά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Κοτάρσκι. Μόλις μια τελική στο δεύτερο μέρος, εκτός εστίας. Έδειξε περισσότερο να συμβιβάζεται με την ισοπαλία, παρά με κάτι παραπάνω. Ακολουθεί και ο ημιτελικός με την ΑΕΚ, οπότε ίσως ο Μίτσελ να είχε και αυτό το ματς στο μυαλό του. Αλλά και από την άλλη, λογική ήταν η στεναχώρια του Λουτσέσκου. Ο Δικέφαλος έκανε 17 τελικές, 8 στο τέρμα, αλλά δεν σκόραρε!

ΠΑΟΚ

(Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης (70′ Νάσμπεργκ), Ράφα Σοάρες, Ντ. Αουγκούστο, Ντάντας (71′ Σβαμπ), Νάρεϊ, Κωνσταντέλιας (90’+1 Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς (71′ Τόμας), Ολιβέιρα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

(Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Ντόη, Ρέαμπτσιουκ, Εμβιλιά, Χουάνγκ, Μασούρας (61′ Κανός), Μπιέλ (80′ Ραμόν), Χάμες Ροντρίγκες (81′ Σαμασέκου), Μπακαμπού (75′ Ελ Αραμπί).