You are currently viewing “Εξωγήινος” Χάαλαντ έστειλε την Σίτι στα προημιτελικά

Ο Ντε Μπρόινε “κερνούσε”, ο Χάαλαντ “έπινε” και η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκλεισε θέση για τη φάση των “8” του FA Cup. Πέταξε εκτός συνέχειας τη Λούτον. Mε τον πλέον εμφατικό τρόπο, απέδειξε τη διαφορά ανάμεσα στην πρωταθλήτρια Αγγλίας και τους νεοφώτιστους στα σαλόνια της Premier League.

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στη νοκ-άουτ αναμέτρηση με την Λούτον για τους “16” του FA Cup. Οι πολίτες κατάφεραν μια σαρωτική εκτός έδρας νίκη (2-6). Έτσι, πήραν το εισητήριο για τους 8 της διοργάνωσης.

Μέγας πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο Έρλινγκ Χάαλαντ. Πέτυχε τα 5 από τα 6 γκολ της ομάδας του. Έγινε έτσι, ο πρώτος ποδοσφαιριστής μετά από 54 χρόνια που σε αγώνα Κυπέλλου Αγγλίας -αγωνιζόμενος για ομάδα της κορυφαίας κατηγορίας- πέτυχε 5+ γκολ. Κάτι τέτοιο είχε να συμβεί από τις 7 Φεβρουαρίου 1970. Τότε, ο Τζορτζ Μπέστ, είχε πετύχει 6 τέρματα για την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο εκτός έδρας 8-2 επί της Νορθάμπτον, πάλι για τον 5ο γύρο του θεσμού.

Αξίζει να σημειωθεί, πως τα 4 από τα γκολ που πέτυχε ο Νορβηγός, ήταν μετά από ασίστ του Ντε Μπρόινε

Ο αγώνας

Τρία λεπτά χρειάστηκε ο Χάαλαντ για να συνδεθεί με τα αντίπαλα δίχτυα και να βάλει τις βάσεις της πρόκρισης για την Σίτι. Ο Νούνιες έβγαλε την κάθετη πάσα κι ο Ντε Μπρόινε έκανε το γύρισμα. Τότε, ο Νορβηγός φορ με σουτ έκανε το 0-1. Ο Χάαλαντ πέτυχε και το 0-2 στο 18’, ευστοχώντας σε τετ-α-τετ, έπειτα από φανταστική κίνηση του Ντε Μπρόινε. Οι δυο τους συνεργάστηκαν ξανά στο 40’ για το 0-3. Και πάλι, ο Βέλγος έκανε την κάθετη πάσα κι ο Νορβηγός έσκαψε τη μπάλα.

Η Λούτον μείωσε το σκορ στο 45′. Κλαρκ και Μπάρκλεϊ έκαναν το ένα-δύο εκτός περιοχής. Ο πρώτος έπιασε μαγικό πλασέ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι μείωσαν ακόμη περισσότερο.  Μετά από λάθος του Ορτέγκα, ο Μπάρκλει έκλεψε. Στη συνέχεια, ο Άγγλος χαφ έβγαλε μια φανταστική μπαλιά. Αυτήν εκμεταλεύτηκε ο Κλαρκ, που με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-3 στο 52’.

Άμεσα όμως η Σίτι επανέφερε τη διαφορά στα δύο γκολ. Ο Γουόκερ έβγαλε εξαιρετική μακρινή μπαλιά, ο Ντε Μπρόινε έφυγε στην πλάτη της άμυνας, γύρισε την μπάλα και ο Χάαλαντ από κοντά πέτυχε το 2-4 στο 55’. Ο Νορβηγός ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ στο 58’, καθώς σούταρε μέσα από την περιοχή και πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Κρουλ για το 2-5. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 72ο λεπτό ο Κόβατσιτς με δυνατό σουτ.