You are currently viewing Πρωταθλήτρια Ευρώπης για 15η φορά η Ρεάλ Μαδρίτης, 2-0 την Ντόρτμουντ!

Ξανά στον θρόνο της η Ρεάλ Μαδρίτης, 2-0 την Ντόρτμουντ στον τελικό του Champions League.

Στον πιο… Ρεάλ Μαδρίτης τελικό των τελευταίων ετών η Βασίλισσα έβαλε χθες το 15ο πετράδι στο στέμμα της. Νίκησε τη Ντόρτμουντ με 2-0 στον τελικό του Champions League, στο Γουέμπλεϊ. Η ομάδα του Αντσελότι πέρασε δύσκολες στιγμές στο πρώτο μέρος. Όμως κυριάρχησε μετά το δεύτερο μισό της επανάληψης, πιστοποιώντας ότι είναι η καλύτερη ομάδα της Ευρώπης. Ο δε … στρατηγός Αντσελότι διαχειρίστηκε άψογα το ματς.

Και όμως, μετά το πρώτο ισορροπημένο τέταρτο, ο τελικός εξελίχθηκε σε επιθετικό μονόλογο για την Ντόρτμουντ που έκανε τέσσερις κλασικές ευκαιρίες:

Στο 14′ ο Σλότερμπεκ έκανε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας. Ο Φίλκρουγκ πάσαρε στον Μπραντ. Αυτός πλάσαρε, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Στο 20′ ο Αντεγέμι βγήκε μόνος του στην πλάτη των αμυντικών της Ρεάλ. Όμως ο Κουρτουά τον ανάγκασε να φύγει πλάγια με αποτέλεσμα να τον προλάβει ο Καρβαχάλ. Τρία λεπτά αργότερα ο Φίλκρουγκ βγήκε μετά από νέα κάθετη πάσα του Μπραντ μπροστά στον Βέλγο γκολκίπερ. Όμως και πάλι, η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι της Βασίλισσας! Στο 42′, σουτ του Σάμπιτσερ από μακρινή απόσταση, έδιωξε και πάλι σε κόρνερ ο Κουρτουά.

Στο διάστημα αυτό η Ρεάλ απλώς παρακολουθούσε τους Βεστφαλούς να επιτίθενται και να κάνουν ευκαιρίες, έχοντας στο πρώτο ημίχρονο 8 τελικές έναντι 2 της ομάδας του Αντσελότι!

Την “τιμώρησε” ο Καρβαχάλ

Στην επανάληψη, χωρίς αλλαγές, οι Μερένχες προσπάθησαν να πάρουν επιθετικές πρωτοβουλίες. Έπεσαν όμως πάνω στην καλοστημένη άμυνα του Τέρζιτς. Μια άμυνα που με κορυφαίο τον έμπειρο Χούμελς εξουδετέρωνε κάθε απειλή.

Πρώτη καλή στιγμή για τη Ρεάλ η ωραία εκτέλεση φάουλ του Κρόος αριστερά έξω από την περιοχή, την οποία απέκρουσε ο Κόμπελ. Στις αντεπιθέσεις όμως, η Ντόρτμουντ ήταν «φαρμάκι». Στο 63′, ο Κουρτουά είπε «όχι» στην κεφαλιά-ψαράκι του Φίλκρουγκ από τη σέντρα του Αντεγέμι. Έξι λεπτά αργότερα ο Μπέλιγχαμ από κοντινή απόσταση απέτυχε να βρει την μπάλα με το κεφάλι στην δεύτερη μεγάλη ευκαιρία της Βασίλισσας στο ματς.

Και αφού η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε να …εξαργυρώσει την υπεροχή της, η Βασίλισσα την τιμώρησε. Με …δράστη τον Ντάνι Καρβαχάλ στο 74′. Από την εκτέλεση κόρνερ από τον Κρόος, ο Ισπανός δεξιός μπακ πήρε την κεφαλιά. Έστειλε τη μπάλα στο κέντρο της εστίας του Κόμπελ που δεν μπόρεσε να κάνει τίποτα.

Από εκεί και πέρα η Ρεάλ ξεδίπλωσε στον αγωνιστικό χώρο του Γουέμπλεϊ το ταλέντο και την επιθετική κυριαρχία της. Τεράστια χαμένη ευκαιρία από τον Μπέλιγχαμ στο 77′, ο Σλότερμπεκ με απίθανο τάκλιν πρόλαβε τον Αγγλο που από το γύρισμα του Καμαβινγκά ετοιμαζόταν να γράψει το 0-2! Στο 81′, εξαιρετικό σουτ του Καμαβινγκά λίγο έξω από την περιοχή, πολύ καλή και η απόκρουση του Κόμπελ σε κόρνερ. Και φτάσαμε στη φάση του 83′ με τον Μπέλιγχαμ να παίρνει την μπάλα μόνος του αριστερά απέναντι στην ξεχαρβαλωμένη άμυνα της Ντόρτμουντ, πλασάροντας τον Κόμπελ και γράφοντας το τελικό 0-2.

Το πάλεψε όσο μπορούσε η ομάδα του Τέρζιτς, προσπάθησε να βγει μπροστά, ο Φίλκρουγκ σκόραρε με κεφαλιά αλλά το γκολ σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Το “αντίο” του Κρόος

Τέλος εποχής για τον μεγάλο Τόνι Κρόος που αγωνίστηκε στο τελευταίο ματς της καριέρας του σε σύλλογο, αφού θα πει οριστικά αντίο στο ποδόσφαιρο μετά το Euro.

Στα παραλειπόμενα του τελικού, η ελλιπής φύλαξη του γηπέδου αποδείχθηκε ελλιπής. Τα μέτρα ασφαλείας δεν στάθηκαν ικανά να αποτρέψουν την είσοδο καπνογόνων από τους οπαδούς της γερμανικής ομάδας. Καπνογόνα που τα άναψαν μαζικά πριν από την έναρξη του Β’ ημιχρόνου στο «πέταλο» του Γουέμπλεϊ. Επιπλέον τα λειψά μέτρα ασφαλείας δε μπόρεσαν να εμποδίσουν την εισβολή κάποιων «jumpers» πριν από τη σέντρα!