You are currently viewing Πρωτάθλημα ξανά μέσα στο Μόναχο για την Άλμπα
Πρωτάθλημα ξανά μέσα στο Μόναχο για την Άλμπα-Η ομάδα του Βερολίνου νίκησε 86-79 την Μπάγερν!

Μία ανώτερη Άλμπα Βερολίνου νίκησε 86-79 την Μπάγερν στον τέταρτο επεισοδιακό τελικό, μέσα στο Μόναχο και κατέκτησε το δεύτερο σερί της πρωτάθλημα!

Από την αρχή μπήκε πολύ δυνατά η Άλμπα, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +12 (9-21).

Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα, η ομάδα του Τρινκιέρι βελτιώθηκε επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να είχαν σταθερά το προβάδισμα.

Ωστόσο, στην τέταρτη περίοδο, η Μπάγερν πίεσε ακόμη περισσότερο. Οι παίκτες του Ρενέσες ξεκίνησαν να χάνουν αρκετές βολές. Έτσι,  η διαφορά μειώθηκε στον πόντο (77-78), στα 16’’ πριν τη λήξη.

Στη συνέχεια, οι Σίκμα και Σίλι έκαναν 2/2 από τη γραμμή (79-80) και στα τελευταία δευτερόλεπτα έγινε… χαμός.

Ο Λούτσιτς έκανε σκληρό φάουλ στον Φοντέκιο και αποβλήθηκε γιατί «στόλισε» τον διαιτητή, ο Ραντόσεβιτς δέχθηκε δύο τεχνικές ποινές,

με την Άλμπα να φεύγει με το ροζ φύλλο και την κατάκτηση της κούπας μετά από την περσινή στη «φούσκα», που φιλοξενήθηκε στην πρωτεύουσα της Βαυαρίας.

Τρομερή εμφάνιση από τον Γκρέιντζερ με 29 πόντους, με τον Έρικσον να είχε 15π. και τον Φοντέκιο 11π.

Από την Μπάγερν, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπόλντγουιν με 18 πόντους, ενώ οι Ραντόσεβιτς και Τζόνσον είχαν από 15π. και 16π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 9-21, 30-38, 52-58, 79-86