You are currently viewing Πρόκριση με… άγχος για την Παρί | Συνεχίζει το Ευρωπαϊκό της ταξίδι η Μίλαν

Έσπασαν ..καρδιές στον 6ο όμιλο του Champions League, με τη Ντόρτμουντ και την Παρί να προκρίνονται στην επόμενη φάση. Η δε Μίλαν συνεχίζει στο Europa League, ενώ η Νιούκαστλ αποχαιρέτησε την Ευρώπη.

Champions League – 6ος όμιλος: Νιουκάστλ – Μίλαν 1-2

Η Νιουκάστλ μπήκε… φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο. Από νωρίς πίεσε τη Μίλαν ψάχνοντας το γκολ. Στο 20′ ο Τομόρι πρόλαβε τον Αλμιρόν πριν σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λεάο έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως αστόχησε.

Η απάντηση των Άγγλων ήρθε στο 33ο λεπτό, όταν ο Ζοέλινγκτον με εξαιρετικό τελείωμα άνοιξε το σκορ. Ο Μάιλι γύρισε τη μπάλα στον Βραζιλιάνο. Αυτός, με ασύλληπτο σουτ νίκησε τον Μενιάν για το 1-0.

Στο δεύτερο μέρος, η Μίλαν βρήκε γρήγορα το τέρμα της ισοφάρισης. Μόλις στο 59ο λεπτό, ο Πούλισικ πήρε τη μπάλα από τον Ζιρού. Αποφασιστικά, ο Αμερικάνος εκτέλεσε τον Ντουμπράβκα για το 1-1. Στο 84ο λεπτό, η Μίλαν έκανε την απόλυτη ανατροπή. Ο Τσουκουέζε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό 2-1. δίνει συνέχεια στο Ευρωπαϊκό ταξίδι της Μίλαν, μέσω του Europa League. Την ίδια ώρα οι Άγγλοι αποχαιρετούν την Ευρώπη και γυρνάνε σπίτι τους.

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ

Ντουμπράβκα, Τρίπιερ (63′ Μπερν), Λασέλς, Σερ, Λιβραμέντο, Μάιλι (71′ Λόνγκσταφ), Γκιμαράες, Ζοέλιντον, Αλμιρόν, Γουίλσον, Γκόρντον (62′ Ίσακ)

ΜΙΛΑΝ

Μενιάν, Καλάμπρια, Τομόρι, Τεό Ερναντέζ, Φλορέντσι, Μουσά (83′ Τσουκουέζε), Ρέιντερς, Λόφτους-Τσικ (73′ Πομπέγκα), Πούλισικ (73′ Γιόβιτς), Ζιρού (83′ Οκαφόρ), Λεάο (88′ Μπαρτεζάγκι)

Champions League – 6ος όμιλος: Nτόρτμουντ – Παρί Σεν Ζερμέν 1-1

Η Παρί μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια. Η πρώτη τεράστια ευκαιρία ήρθε στο 16ο λεπτό. Ο Ντεμπελέ έκανε το γύρισμα στον Λι. Αυτός, επιχείρησε το διαγώνιο σουτ από τη μικρή περιοχή των Γερμανών, αλλά ήταν άστοχος. Οι Παριζιάνοι έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία. Αυτή τη φορά με τον Εμπαπέ. Ο Ζίλε όμως, με εντυπωσιακό τάκλιν, τον έκοψε. Στο 19ο λεπτό ο Μπαρκολά έκανε το πλασέ. Η μπάλα όμως σταμάτησε στο δοκάρι και η Παρί έχασε μια ακόμη ευκαιρία.

Το πρώτο μέρος συνέχισε να είναι μονόδρομος για τους φιλοξενούμενους, με τον Κόλο Μουανί να αστοχεί σε τετ-α-τετ. Η απάντηση της Ντόρτμουντ ήρθε στο 26ο λεπτό. Ο Ρόις έκανε το σουτ και ο Ντοναρούμα με εξαιρετική επέμβαση του είπε ..όχι!

Το δεύτερο μέρος… ξεκίνησε σαν εφιάλτης για την Παρί. Η Ντόρτμουντ πέρασε μπροστά στο σκορ. Το γκολ του Αντεγέμι, πετούσε εκτός διοργάνωσης τους Παριζιάνους. Όμως αυτοί απάντησαν άμεσα. Ο Ζαΐρ Εμερί έκανε το 1-1 και έφερε την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Στη συνέχεια, ο Εμπαπέ σκόραρε για τους φιλοξενούμενους πανηγυρίζοντας έξαλλα το τέρμα του. Το γκολ του όμως αυτό, ακυρώθηκε ως οφσαίντ.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ

Κόμπελ, Βολφ (69′ Σλότερμπεκ), Ζίλε, Χούμελς, Μπενσεμπαϊνί, Οζτσαν (69′ Σάμπιτσερ), Αντεγέμι (81′ Ρέινα), Ρόις, Μπραντ, Μπάινο-Γκίτενς (60′ Μάλεν), Φίλκρουγκ (81′ Αλέ)

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ

Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Σκρίνιαρ, Λ. Ερναντέζ, Λι (68′ Ουγκάρτ), Ζαΐρ-Εμερί, Βιτίνια, Μουανί (90+5′ Σολέρ), Εμπαπέ, Μπαρκολά (82′ Ασένσιο)

Champions League: Το πανόραμα των υπόλοιπων ομίλων

Στον 1ο όμιλο η Ατλέτικο πήρε την πρωτιά με το 2-0 επί της Λάτσιο στη Μαδρίτη. Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο για τους «Ροχιμπλάνκος» με τον Γκριζμάν και το νεαρό Βραζιλιάνο Λίνο.

Στον 8ο όμιλο η Πόρτο νίκησε 5-2 τη Σαχτάρ με εντυπωσιακή εμφάνιση στο «Ντραγκάο». Έγινε η μοναδική Πορτογαλική ομάδα που προκρίνεται στους «16». Η Αντβέρπ βρήκε την ευκαιρία να «σπάσει το ρόδι» και να κατακτήσει τους πρώτους βαθμούς της Ιστορίας της στη διοργάνωση. Μάλιστα, το κατάφερε νικώντας 3-2 την αδιάφορη Μπαρτσελόνα, σε ένα συγκλονιστικό ματς. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους ο 18χρονος Αρτούρ Φερμέιρεν, ενώ το τελικό 3-2 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο 17χρονος Ιλενικένα.