You are currently viewing Προκριματικά Μουντιάλ: Πολύτιμη νίκη της Ελλάδας, 2-1 την Σουηδία! (vid)
Προκριματικά Μουντιάλ: Η Ελλάδα ήθελε πάση θυσία νίκη επί της Σουηδίας για να μείνει ζωντανή και την πήρε (2-1), με πολύ καλή εμφάνιση.

Προκριματικά Μουντιάλ: Η Ελλάδα ήθελε πάση θυσία νίκη επί της Σουηδίας για να μείνει ζωντανή και την πήρε (2-1), με πολύ καλή εμφάνιση. Βέβαια ο δρόμος για το Παγκόσμιο Κύπελλο είναι ακόμη -πολύ- ανηφορικός…

Το ματς στο Ολυμπιακό Στάδιο είχε αρκετά καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και πολύ καλύτερο στην επανάληψη. Με την Εθνική μας επιτέλους να φτάνει στην πρώτη της νίκη στα Προκριματικά Μουντιάλ. Μόλις στο τρίτο λεπτό ο Σβάνμπεργκ έπιασε πολύ δυνατό σουτ σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Βλαχοδήμου. Στο 11’ ο Τζαβέλλας δεν έκανε σωστά το γύρισμα, με την Εθνική να ανεβάζει σταδιακά στροφές και στο 27’ ο Τσιμίκας έκανε πολύ ωραία ατομική ενέργεια όμως το τελείωμα δεν είχε δύναμη. Ενα λεπτό αργότερα ο Παυλίδης εξέθεσε την σουηδική άμυνα και πλάσαρε τον Ολσεν που όμως έκανε φανταστική απόκρουση. Οι Σκανδιναβοί έγιναν απειλητικοί στο 37’ με τον Λίντελεφ να μην τελειώνει σωστά την φάση. Και άγγιξαν το γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Ισάκ αμαρκάριστο στην περιοχή να σουτάρει και τον Βλαχοδήμο να επεμβαίνει σωτήρια.

Πάνω-κάτω στο β’

Η κεφαλιά του Φόρσμπεργκ στο 55’ δεν βρήκε στόχο και η Εθνική μας άνοιξε το σκορ στο 62’. Από τον υπέροχο συνδυασμό Δουβίκα και Μπακασέτα, ο επιτελικός της Τραμπζονσπόρ.. μπούκαρε στην περιοχή και πλάσαρε ιδανικά με το αριστερό (1-0)! Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του Μπουχαλάκη να φεύγει μόλις άουτ.

Η Σουηδία προσπάθησε να κερδίσει μέτρα και στο 67’ είχε δεύτερο δοκάρι. Μετά από ενέργεια του Ισάκ και πάσα στον Κλάεσον που σούταρε αλλά στάθηκε άτυχος. Και στο 74’ η Ελλάδα έκανε δύο τα τέρματα της με τον Παυλίδη, μετά από κίνηση και ασίστ του Τζόλη από αριστερά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 81’ με τον νεοεισελθόντα Κουάεσον, ωστόσο το συγκρότημα του Τζον Φαν’ τ Σιπ κράτησε χωρίς μεγάλη δυσκολία το πολύτιμο προβάδισμα άγγιξε μάλιστα τρίτο γκολ σε φάση διαρκείας στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Ζέκα, Μπακασέτας, Δουβίκας, Παυλίδης.

Σουηδία: Όλσεν, Γιόχανσον, Χελάντερ, Λίντελεφ, Αουγκούστινσον, Κλάεσον, Όλσον, Σβάνμπεργκ, Φόρσμπεργκ, Κουλουσέβσκι, Ισάκ.