You are currently viewing Προκριματικά Μουντιάλ: Οριστικά νοκ άουτ η Εθνική, 0-1 από Ισπανία

Προκριματικά Μουντιάλ: Η Εθνική ηττήθηκε από την Ισπανία στο Ολυμπιακό Στάδιο (0-1), χάνοντας και τις τελευταίες ελπίδες πρόκρισης. Απέναντι στο Κόσοβο, την Κυριακή πάλι στο ΟΑΚΑ, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του.

To πρώτο ημίχρονο στο προτελευταίο ματς της Ελλάδας στα Προκριματικά Μουντιάλ κύλησε σε σχετικά αργό τέμπο. Με τους Ιβηρες να έχουν ελαφρά υπεροχή χωρίς πάντως να γίνονται ιδιαίτερα απειλητικοί. Στο 21’ ο Μασούρας τελείωσε ωραία την φάση από μπαλιά του Γιαννούλη, αλλά ορθώς υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Και δύο λεπτά αργότερα μετά από ωραία ομαδική προσπάθεια των φιλοξενούμενων ο Τζαβέλλας έκοψε τελευταία στιγμή τον ντε Τομάς.

Ομως στο 24’ η Ισπανία κέρδισε -αυστηρό- πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Λαπόρτ, την εσχάτη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Σαράμπια στέλνοντας στην αντίθετη γωνία τον Βλαχοδήμο. Στο 36’ λίγο έλειψε να έρθει το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων με τον Μοράτα να περνάει τον Τζαβέλλα και να σουτάρει, με τον Βλαχοδήμο να διώχνει.

Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να κερδίσει μέτρα στην επανάληψη. Στο 54’ ο Δουβίκας έδωσε στον Τζόλη που σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε φεύγοντας κόρνερ. Για να φτάσουμε στο 79’ και τη σημαντικότερη στιγμή της Εθνικής μας. Ο Τσιμίκας εκτέλεσε ωραία φάουλ από αριστερά και ο Τζαβέλλας που βρέθηκε στην πορεία της μπάλας επιχείρησε να πιάσει κεφαλιά. Ομως δεν την βρήκε… γεμάτα και χάθηκε ίσως η σημαντικότερη ευκαιρία των γηπεδούχων..

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Τζαβέλλας, Γούτας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μάνταλος, Μασούρας (46′ Τζόλης), Παυλίδης (46′ Δουβίκας).

ΙΣΠΑΝΙΑ: Σιμόν, Καρβαχάλ, Ίνιγκο Μαρτίνεθ (89′ Αθπιλικουέτα), Λαπόρτ, Γκαγιά, Γκάβι (65′ Μπούσκετς), Ρόδρι, Κόκε, Ντε Τομάς (57′ Ροντρίγκο), Μοράτα (65′ Φορνάλς), Σαράμπια (57′ Ολμο)

Οι δηλώσεις του Τζον Φαν’τ Σχιπ

“Δεν είναι εύκολο να κερδίζεις αυτά τα παιχνίδια. Είδατε ότι η Γεωργία νίκησε τη Σουηδία. Ίσως κι εμείς να αξίζαμε τη νίκη επί της Γεωργίας στη Θεσσαλονίκη. Η Ισπανία ήταν η καλύτερη ομάδα στον όμιλο, ίσως στην Ευρώπη. Στο πρώτο ημίχρονο χάναμε μπάλες, στο δεύτερο πιέσαμε ψηλά, κάναμε κάθετες που δυσκόλεψαν τον αντίπαλο τερματοφύλακα, προσπαθήσαμε να απειλήσουμε με Τζόλη και Τζαβέλλα. Είμαι υπερήφανος για την ομάδα».