You are currently viewing Προκριματικά Μουντιάλ: Οδυνηρή ήττα της Ελλάδας στην Σουηδία (2-0) +vid

Προκριματικά Μουντιάλ: H Ελλάδα ηττήθηκε στην Στοκχόλμη από την Σουηδία (2-0), με τις ελπίδες πρόκρισης πλέον μόνο μαθηματικές. H Εθνική ήταν καταιγιστική αλλά και άτυχη στο πρώτο ημίχρονο έχοντας δύο δοκάρια και το πλήρωσε ακριβά στην επανάληψη λυγίζοντας από δύο προσωπικά λάθη.

Οι παίκτες του Τζον φαν’ τ Σιπ έπιασαν πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης της 6ης αγωνιστικής στα Προκριματικά Μουντιάλ και πραγματικά άξιζαν τουλάχιστον ένα γκολ. Στο 4’ ορθώς ακυρώθηκε γκολ του Μασούρα που ήταν σε θέση οφσάιντ. Και στο 21’ από εκπληκτική μπαλιά του Μπακασέτα ο Μασούρας έφυγε στην πλάτη της άμυνας και στο τελείωμα με το αριστερό είδε τη μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι. Εξι λεπτά αργότερα ο Μαυροπάνος έκοψε τον Ισάκ σε επικίνδυνη κατάσταση. Και στο 35’ από ωραία μπαλιά του Μπουχαλάκη και σουτ του Μασούρα, ο γκολκίπερ των Σκανδιβανών μπλόκαρε σταθερά. Δεύτερο δοκάρι για την Εθνική μας στο 39’. Από τη σέντρα του Μασούρα ο Παυλίδης έπιασε ωραία την κεφαλιά όμως στάθηκε άτυχος σημαδεύοντας το οριζόντιο του Ολσεν. Και στην εξέλιξη της φάσης ο Μπακασέτας έπιασε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, όμως ο Ολσεν ήταν σε ετοιμότητα.

Πλήρωσε τα λάθη..

Οι Σουηδοί μπήκαν πιο δυνατά στην επανάληψη. Και αφού στο 56’ ο Βλαχοδήμος έδιωξε σε σουτ του Κουάισον, προηγήθηκαν στο 58’ . Σε μία ακόμη άτυχη στιγμή των φιλοξενούμενων. Και συγκεκριμένα του Μαυροπάνου, που πήγε απρόσεκτα και με πολύ δυναμή πάνω στον Ισάκ “¨γκρεμίζοντας” τον, πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Φόρσμπεργκ (1-0). Και στο 69’ ήρθε το τελειωτικό χτύπημα. Μετά από δυνατό βολέ του Ολσεν και αδράνεια του Χατζηδιάκου η μπάλα έφτασε στον Ισάκ που πέρασε και τον Βλαχοδήμο και σε κενή εστία έγραψε το 2-0. Στο 86’ ο Χατζηδιάκος δέχτηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Φόρσμπεργκ.

ΣΟΥΗΔΙΑ (Γιάνε Αντερσον): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελεφ, Ντάνιελσον, Αουγκούστινσον, Όλσον, Φόρσμπεργκ (87′ Μ. Όλσον), Έκνταλ (81′ Καγιούστε), Κλάεσον (82′ Σβάνμπεργκ), Κουάεσον (87′ Γκιόκερες), Ισάκ.

ΕΛΛΑΔΑ (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Γιαννούλης (84′ Λημνιός), Μπουχαλάκης, Σιώπης (71′ Πέλκας), Μπακασέτας, Μασούρας (71′ Τζόλης), Παυλίδης (75′ Δουβίκας).