You are currently viewing Προκριματικά Μουντιάλ: Μεγάλο διπλό η Εθνική στο φινάλε στην Γεωργία (0-2)

Προκριματικά Μουντιάλ: Πολύτιμη νίκη κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα στην Γεωργία (0-2), μένοντας ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης στα τελικά!

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη σχεδόν σε όλο το διάστημα έχοντας τις σημαντικότερες ευκαιρίες και βρήκε την λύση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τάσου Μπακασέτα στο 90ο λεπτό, με τον Πέλκα να σφραγίζει τη νίκη στο 95’. Στο άλλο ματς του 2ου ομίλου στα Προκριματικά Μουντιάλ, η Σουηδία νίκησε άνετα 3-0 το Κόσοβο και περιμένει την Εθνική μας σε καθοριστικό ματς την ερχόμενη Τρίτη, στην Στοκχόλμη.

Η Γεωργία είχε δοκάρι στο 7’ με τον Κβαρατσκέλια, που όμως αν σε θέση οφσάιντ και θεωρείται ως μη γενόμενη. Στο 11’ μετά από σέντρα-σουτ του Μασούρας ο Τζαβέλλας δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας. Και ένα λεπτό αργότερα ακυρώθηκε -ορθώς- γκολ της Ελλάδας στο τελείωμα του Παυλίδη καθώς η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη εκτός γηπέδου.

Στο 24’ ο Λόρια μπλόκαρε στην κεφαλιά του Τζαβέλλα, σε φάση που οι παίκτες του φαν’τ Σιπ διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα είχε περάσει τη γραμμή (ομολογουμένως δύσκολη η απόφαση που πάρθηκε μετά και τον έλεγχο VAR). Ενα λεπτό αργότερα ο Βλαχοδήμος έδιωξε στο μακρινό σουτ του Κακαμπάτζε. Στο 40′ στο ωραίο πλασέ του Μασούρα απέκρουσε ο Λόρια. Και δύο λεπτά αργότερα ο Μαυροπάνος έκοψε πολύ ωραία σε επικίνδυνη κατάσταση στα καρέ μας.

Ο ρυθμός έπεσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο, με την Ελλάδα να κερδίζει τελικά πέναλτι στο 89’. Και ο επιθετικός της Τραμπζονσπόρ δεν λάθεψε από τα έντεκα βήματα! Και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πέλκας βγήκε απέναντι στον Λόρια και πλάσαρε με τη μπάλα αφού κόντραρε να… κρεμάει τον Λόρια για το τελικό 0-2. Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λιθουανός Ρούμσας με βοηθούς τους συμπατριώτες του Ράντιους και Σουζιεντέλις. Διαιτητής VAR ήταν ο Ολλανδός Καμπχάις και βοηθός ο συμπατριώτης του Κόι.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Χατζηδιάκος, Μαυροπάνος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μπακασέτας, Παυλίδης, Μασούρας.

Γεωργία: Λόρια, Κακαμπάτζε, Κοτσολάβα, Ντβάλι, Γκλορμπελίτζε, Κανκάβα, Αμπουρτζάνια, Λομπανίτζε, Τσακβεντάτζε, Κβαρατσκέλια, Μικετάντζε