You are currently viewing Προκριματικά Μουντιάλ: Δεν ήταν ματς, ήταν πόλεμος το Εκουαδόρ-Βραζιλία (vids)
Προκριματικά Μουντιάλ: Χαμός έγινε στο Εκουαδόρ-Βραζιλία αναφορικά με τα χτυπήματα που έδωσαν μεταξύ τους οι παίκτες κατά την διάρκεια της αναμέτρησης.

Προκριματικά Μουντιάλ: Με… πόλεμο έμοιαζε περισσότερο το ματς Εκουαδόρ-Βραζιλία που έγινε για τα προκριματικά του Μουντιάλ του Κατάρ. Γιατί κατά την διάρκεια του αγώνα ήταν πολλά τα αντιαθλητικά φάουλ.

Το παιχνίδι έγινε στο πλαίσιο των προκριματικών στην ζώνη της Νοτίου Αμερικής. Έληξε 1-1 με τα γκολ των Κασεμίρο (6′) και Τόρες (75′).

Η Βραζιλία έχει πάρει ήδη το εισιτήριο για την τελική φάση που θα γίνει στο Κατάρ. Το Εκουαδόρ βρίσκεται στην 3η θέση κι έχει στα χέρια της το εισιτήριο.

Ωστόσο εκείνο που έκανε άσχημη εντύπωση ήταν το… ξύλο που έπαιξαν μεταξύ τους οι παίκτες.

Σκληρά μαρκαρίσματα, «καρατιές», δύο αποβολές!

Μόλις στο 15′ και με το σκορ στο 1-0 υπέρ της «Σελεσάο», ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων άφησε με 10 παίκτες την ομάδα του μετά από «δολοφονικό» μαρκάρισμα με τις τάπες στον Ματέους Κούνια. Μία «καρατιά» στον λαιμό για… φυλακή! Του άφησε σημάδι του επιθετικού της Ατλέτικο Μαδρίτης, αλλά ευτυχώς μέχρι εκεί. Φυσικά ο γκολκίπερ του Εκουαδόρ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Τα… αντίποινα

Δεν πέρασαν πάνω από πέντε λεπτά και οι Βραζιλιάνοι προέβησαν σε… αντίποινα. Ο Έμερσον πήρε δεύτερη κίτρινη κάρτα, αποβλήθηκε δηλαδή μόλις από το 20ο λεπτό, λόγω μίας άκρως επικίνδυνης προβολής στην… ευαίσθητη περιοχή του Εστράδα! Την πρώτη κίτρινη ο Έμερσον την είχε αντικρύσει πριν καν τη συμπλήρωση ενός λεπτού στον αγώνα!

Στο 30′ ο Άλισον έδιωξε εντελώς άγαρμπα τη μπάλα έξω από την περιοχή και χτύπησε με το πόδι του το κεφάλι του Βαλένσια. Ο διαιτητής, σοκαρισμένος και από όλα αυτά που έβλεπε επί ένα μισάωρο, έβγαλε αμέσως την κόκκινη κάρτα από το τσεπάκι του. Ωστόσο, έγινε χρήση VAR και η κόκκινη κάρτα μετατράπηκε σε κίτρινη.