You are currently viewing Προκριματικά Μουντιάλ: Λίγα πράγματα η Εθνική, 1-1 με Κόσοβο (+ vid)

Προκριματικά Μουντιάλ: Ισόπαλη 1-1 με το Κόσοβο αναδείχθηκε η Ελλάδα στο Ολυμπιακό Στάδιο, στο ματς που ολοκλήρωσε την πορεία της. Μέτρια η εμφάνιση της Εθνικής που στην επανάληψη κινδύνευσε και με ήττα.

Η πρώτη ευκαιρία στο τελευταίο ματς των δύο ομάδων στα Προκριματικά Μουντιάλ ήρθε στο έκτο λεπτό για τους Κοσοβάρους που έφυγαν στην κόντρα με τον Ρασίτσα, όμως ο Γούτας τον πρόλαβε διώχνοντας σε κόρνερ. Τέσσερα λεπτά αργότερα σε επίθεση της Εθνικής μας η μπάλα έφτασε στον Μπουχαλάκη που σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής όμως σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι. Στο 34’ ο δραστήριος Ρασίτσα έκανε ωραία ενέργεια και έπιασε το σουτ, με την μπάλα να… γλύφει το οριζόντιο δοκάρι. Στο 40’ ήταν η σειρά της Ελλάδας να γίνει απειλητική από το γύρισμα του Πέλκα στον Μασούρα ωστόσο οι αμυντικοί έδιωξαν σε κόρνερ. Και στην επόμενη φάση ο Τζαβέλλας σούταρε με τη μπάλα να βρίσκει στο σώμα του Δουβίκα πριν την απομακρύνουν οι αμυντικοί. Και στο 44’ η Εθνική μας άνοιξε το σκορ, όταν από ωραία σέντρα του Πέλκα ο Μασούρας έπιασε καρφωτή κεφαλιά εκτελώντας τον Μούριτς.

Ανέβασε στροφές το Κόσοβο

Στο 53’ η Ελλάδα έχασε μεγάλη ευκαιρία με την σέντρα του Τσιμίκα και την προβολή του Μασούρα που δεν βρήκε στόχο. Ενώ στο 56’ ο Μουρίκι με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι όμως ακολούθως υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ. Ακολούθησαν δύο σημαντικές ευκαιρίες της Εθνικής. Από την παράλληλη σέντρα του Τσιμίκα στο 67’ η μπάλα πέρασε από αρκετά πόδια σχεδόν πάνω στη γραμμή. Και στο 74’ από την συνεργασία Τζόλη-Πέλκα ο τελευταίος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μούριτς.

Στο 76’ ήρθε η ισοφάριση, όπου από σέντρα του Ζέγκροβα ο Ραχμάνι με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βλαχοδήμου. Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το άστοχο σουτ του Μπερίσα. Και ακόμη μεγαλύτερη έχασαν στο 88’. Με τον Ζέγκροβα μπροστά από την εστία να κάνει αλλεπάλληλες προσποιήσεις όμως το τελείωμα του δεν ήταν καλό. Η τελευταία καλή στιγμή χάθηκε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων για την Ελλάδα. Με τον Βρουσάι να πιάνει δυνατό σουτ και τον Μούριτς να διώχνει.

Ελλάδα (Τζον Φαν’τ Σχιπ): Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Χατζηδιάκος, Γούτας, Τζαβέλλας (80? Παυλίδης), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Μάνταλος, Πέλκας (80? Βρουσάι), Μασούρας (85? Λημνιός), Δουβίκας (66? Τζόλης).

Κόσοβο: Μούριτς, Αλίτι, Σάλια, Φαζιλτζί, Ρασίτσα (80? Σελμάνι), Ραχμάνι, Μπερίσα, Βοϊβόντα, Λοσάι (46? Ζέγκροβα), Μουρίκι, Ιντρίσι.