You are currently viewing Προκριματικά EURO 2024: Μεγάλη νίκη της Ελλάδας στην Ιρλανδία (0-2)

Η Ελλάδα επικράτησε με 2-0 της Ιρλανδίας στο Δουβλίνο με σκόρερ Γιακουμάκη (20′) και Μασούρα (45′) για την 7η αγωνιστική στα Προκριματικά EURO 2024, την ώρα που η Γαλλία νίκησε με 2-1 την Ολλανδία στο Αμστερνταμ. Πλέον η μάχη της “γαλανόλευκης” με τους “οράνιε”, την Δευτέρα στην “Αγιά-Σοφιά” θα κρίνει εν πολλοίς την πολυπόθητη δεύτερη θέση στον όμιλο.

Η Ελλάδα έδινε στο Δουβλίνο ένα πολύ σημαντικό ματς για τα Προκριματικά EURO 2024 και πέρασε το τεστ με άριστα. Αντιπαρήλθε χωρίς… τραύματα το πολύ δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων, που αρχικά είδαν την προσπάθεια του Σμόλμποουν να σταματάει στον Βλαχοδήμο (4΄). Και κατόπιν το σουτ του Φέργκιουσον να αγγίζει το δεξί δοκάρι. Η Εθνική έλεγξε το ρυθμό μετά το δεκάλεπτο, κράτησε και κυκλοφόρησε σωστά την μπάλα. Στο 17′ ο Μπακασέτας «λαχτάρισε» τον Μπαζούνου με πολύ ωραίο σουτ που απέκρουσε δύσκολα ο τελευταίος.

Τρία λεπτά αργότερα όμως μάζεψε την μπάλα από τα δίχτυα του για πρώτη φορά. Ο Τσιμίκας κέρδισε την κόντρα από τον Ογκμπένε και με σέντρα-ασίστ έδωσε την ευκαιρία στον Γιακουμάκη να βρει την μπάλα με εξαιρετικό συγχρονισμό στο άλμα και με κεφαλιά-δυναμίτη να ανοίξει το σκορ με ένα γκολ από κλασική θέση σέντερ φορ, που τόσο είχε λείψει στα προηγούμενα παιχνίδια.

Γερές βάσεις από Μασούρα

Στο 33΄ ένα εκτός περιοχής σουτ του Μπακασέτα μπλόκαρε ο Μπαζούνου. Και στο 37′ η επιλογή του Πέλκα να σουτάρει αντί να πασάρει στον Μασούρα που ήταν μόνος με σχεδόν άδεια εστία στέρησε το δεύτερο γκολ. Σε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία, με τον Ιρλανδό γκολκίπερ να αποκρούει σε κόρνερ.

Η ομάδα του Στίβεν Κένι φάνηκε κάπως απειλητική για πρώτη φορά μετά το 5ο λεπτό στο 45΄. Με τον Βλαχοδήμο να μπλοκάρει την κεφαλιά του Ντάφι. Το πρώτο ημίχρονο, όμως, είχε κι άλλες συγκινήσεις. Καθώς στις καθυστερήσεις των… καθυστερήσεων ξεκίνησε μία υποδειγματική αντεπίθεση από βαθιά μπαλιά του Μάνταλου στον Γιακουμάκη. Ο επιθετικός της Ατλάντα έκανε ωραίο γύρισμα από τα αριστερά στον Πέλκα και νέο γύρισμα αυτού στον Μασούρα, ο φορ του Ολυμπιακού έγραψε το 2-0 στο 45΄+4.

Ήταν το έκτο γκολ του Έλληνα διεθνή στα τελευταία επτά παιχνίδια της Εθνικής. Ενώ με τέσσερα τέρματα ο Μασούρας είναι πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στα Προκριματικά EURO 2024.

Εκλεισε όλους τους διαδρόμους

Στο δεύτερο μισό η Εθνική επέλεξε να δώσει την μπάλα στους Ιρλανδούς και να τους περιμένει στο μισό γήπεδο. Και με αυτό τον τρόπο έλεγξε το παιχνίδι. Αφού οι γηπεδούχοι δεν είχαν τον παίκτη-ηγέτη ή την προσωπικότητα που θα κουβαλούσε την ομάδα.

Με φλύαρη κατοχή, οι παίκτες του Κένι δεν μπορούσαν να μπουν στην ελληνική περιοχή. Εγκλωβισμένοι στην ανασταλτική λειτουργία των Ελλήνων, που μάλιστα απείλησαν και με τρίτο γκολ στο 74΄. Οταν στη σέντρα του Χατζηγιοβάννη ο Ιωαννίδης έστειλε την μπάλα με κεφαλιά ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

Το μοναδικό διάστημα που ένιωσε πίεση η Εθνική ήταν στο δίλεπτο από το 82′ έως το 83. Οταν αρχικά ο Ντόχερτι με δύο κεφαλιές ανάγκασε αρχικά τον Μασούρα να διώξει λίγο πριν τη γραμμή. Και στη συνέχεια τον Βλαχοδήμο να επέμβει αποτελεσματικά, κρατώντας το σκορ στην τελική μορφή του.

Ιρλανδία

(Στίβεν Κένι): Μπαζούνου, Ντόχερτι, Σκέιλς, Κόλινς (46΄ Μάνινγκ), Ντάφι, Κούλεν, Μπράουν (70΄ Τζόνστον), Φέργκιουσον, Σμόλμποουν (70΄ Ρόμπινσον), Νάιτ, Ογκμπένε (85΄ Ίντα).

Ελλάδα

(Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Ρότα, Τσιμίκας, Μαυροπάνος, Ρέτσος, Κουρμπέλης (64΄ Μπουχαλάκης), Μάνταλος, Πέλκας (64΄ Χατζηγιοβάννης), Μπακασέτας (87΄ Σιώπης), Μασούρας (87΄ Κουλιεράκης), Γιακουμάκης (70΄ Ιωαννίδης).