You are currently viewing Πρέμιερ Λιγκ: Ξανά μπροστά η Μάντσεστερ Σίτι, 3-0 την Μπράιτον!

Πρέμιερ Λιγκ: Εύκολο έργο είχε η Μάντσεστερ Σίτι με αντίπαλο την Μπράιτον (3-0), προσπερνώντας και πάλι την Λίβερπουλ στη μάχη τίτλου!

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα σε εξ αναβολής αναμέτρηση δυσκολεύτηκε μόνο για ένα ημίχρονο απέναντι στην Μπράιτον και μέσα στο «Ετιχαντ». Με τη νίκη αυτή, οι Πολίτες πιάσαν και πάλι κορυφή στην κατάταξη της Πρέμιερ Λιγκ. Και βρισκόμαστε μόλις έξι αγωνιστικές πριν τον τερματισμό.

Πρώτη δυνατή φάση είχαμε στο 26’, όταν το μακρινό σουτ του Ντε Μπρόινε πέρασε εκατοστά άουτ. Δύο λεπτά αργότερα είχαμε το έξοχο πλασέ του Μπερνάρντο Σίλβα, που σταμάτησε όμως ο Σάντσεθ. Ακόμα μια δυνατή ευκαιρία είχαμε όταν στο 38’ ο Γκουντογκάν βρέθηκε σε θέση βολής. Και αυτή όμως δεν καρποφόρησε καθώς τον σταμάτησε η έξοχη άμυνα των Λονδρέζων.

Οι πολίτες πήραν κεφάλι στο σκορ με σουτ του Μαχρέζ (53’), για να εξασφαλιστούν στο 65’ με το τέρμα του Φόντεν. Το κερασάκι στην τούρτα της νίκης των πρωταθλητών έβαλε ο Μπερνάρντο Σίλβα στο 82’ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Ακέ (46′ Ντίας), Λαπόρτ, Στόουνς (77′ Ζιντσένκο), Κανσέλο, Γκιουντογκάν, Ρόδρι, Σίλβα, Ντε Μπρόινε (83′ Ζεσούς), Μαχρέζ, Φόντεν

Μπράιτον: Σάντσες, Φέλτμαν, Ντανκ, Κουκουρέγια, Λάμπτεϊ (61′ Γουέμπστερ), Γκορς, Καϊσέδο (73′ Σαρμιέντο), Μαρς, ΜακΆλιστερ, Μβεπού, Γουέλμπεκ (77′ Μοπέ)