You are currently viewing Premier League: Το απόλυτο χάος στο ντέρμπι του Λονδίνου (vid)

Το απόλυτο χάος σημάδεψε το μεγάλο ντέρμπι του Λονδίνου, ανάμεσα σε Τόττεναμ και Τσέλσι για την 11η αγωνιστική της Premier League

Στην 11η αγωνιστική της Premier League, η Τόττεναμ υποδέχθηκε την Τσέλσι. Το χαοτικό Λονδρέζικό ντέρμπι, θα μείνει στην ιστορία για πολλούς λόγους. Πρώτα από όλα, η φιλοξενούμενοι κατάφεραν να σπάσουν το αήττητο σερί της πρωτοπόρου Τόττεναμ. Μάλιστα, με το σαρωτικό 1-4, την γκρέμισαν από την κορυφή της Premier League, όπου έμεινε μόνη η Μάντσεστερ Σίτι.

Το παιχνίδι αυτό, τα είχε όλα. Πέντε γκολ που δεν μέτρησαν, τρία που μέτρησαν, δύο αποβολές για τους γηπεδούχους, αμέτρητοι έλεγχοι VAR, απεριόριστες καθυστερήσεις και τραυματισμοί.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ντέγιαν Κουλουσέβσκι. Λίγα λεπτά αργότερα, η πάντα… φιλόξενη άμυνα της Τσέλσι είδε τον Χέουνγκ Μιν Σον να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Όμως, το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιτ του Νοτιοκορεάτη.

Τα συμβάντα που έχρηζαν VAR αυξήθηκαν με γεωμετρική πρόοδο στη συνέχεια του αγώνα. Μία αγκωνιά του Ντέστινι Ουντότζι δεν τιμωρήθηκε. Το ίδιο και μια κλωτσιά του Κριστιάν Ρομέρο λίγο αργότερα στον Λέβι Κόλγουιλ. Στο 23′ ο Ραχίμ Στέρλινγκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Και αυτό το γκολ όμως, δεν μέτρησε για χέρι. Πέντε λεπτά αργότερα, έγινε η πιο περιεκτική φάση του αγώνα.

Ο Μόιζες Καϊσέδο σκόραρε με σουτ εκτός περιοχής. Η φάση ελέγχθηκε για τρεις παραβάσεις. Εν τέλει, το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ. Ο δε Ρομέρο, τιμωρήθηκε για ένα από τα δύο τάκλιν του στην περιοχή, αυτό στον Ένσο Φερνάντες. Αυτό, επέφερε και την αποβολή του. Ο Κόουλ Πάλμερ εκτέλεσε εύστοχα κι έγραψε το 1-1 για την Τσέλσι.

Η ένταση είχε χτυπήσει κόκκινο. Ο Ποστέκογλου έχασε δύο παίκτες πριν από την ανάπαυλα, τους Τζέιμς Μάντισον και Μίκι φαν ντε Φεν. Παραλίγο να χάσει και ο Ποτσετίνο τον Ρις Τζέιμς, λόγω αγκωνιά στον Ουντότζι σε εναέρια διεκδίκηση της μπάλας.

2ο μέρος

Το 2ο μέρος είχε εξίσου πολλά γεγονότα. Σε αγωνιστικό επίπεδο, ο Νικολάς Τζάκσον έχασε ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, από τη μικρή περιοχή. Η δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Ουντότζι στο 55′ έδωσε πάτημα στους “μπλε” να πιέσουν περισσότερο και να βρουν την ανατροπή.

Ο τραυματισμός του Γκουλιέλμο Βικάριο στο κεφάλι δεν ήταν ικανός να τον αποτρέψει από το να συνεχίσει. Αυτό όμως, δεν ήταν το χειρότερο για την Τότεναμ. Με την άμυνα αρκετά ψηλά να προσπαθεί να παίξει τεχνητό οφσάιντ, δεν τα κατάφερε στη φάση του 75′. Ήταν η στιγμή που ο Τζάκσον έγραψε το 2-1. Στην επόμενη φάση το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι για γκολ του Έρικ Ντάιερ. Κι αυτό όμως ακυρώθηκε, για οριακό οφσάιντ.

Η Τότεναμ δεν δίστασε να πιέσει και να απειλήσει την εστία της Τσέλσι παρότι έπαιζε με δύο παίκτες λιγότερους, όμως τελικά πληγώθηκε από τις αντεπιθέσεις. Σε δύο εξ αυτών, ο Τζάκσον πέτυχε δύο τέρματα και με το χατ τρικ του κλείδωσε τη νίκη και έβαλε τη σφραγίδα του σε ένα από τα πλέον αξιομνημόνευτα ντέρμπι.