You are currently viewing Premier League: Θρίαμβος της Λίβερπουλ στο Ολντ Τράφορντ

Η Λίβερπουλ άλωσε το Ολντ Τράφορντ, ισοπεδώνοντας τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και κάνοντας το 3/3 στην Premier League

Για την 3η αγωνιστική της Premier League, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ υποδέχθηκε την Κυριακή (1/9) στο Ολντ Τράφορντ, τη Λίβερπουλ. Στο μεγάλο αυτό ντέρμπι, οι φιλοξενούμενοι έκαναν πάρτι. Ισοπέδωσαν τους γηπεδούχους με 0-3, συνεχίζοντας το νικηφόρο τους σερί με 3/3 στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Άρνε Σλοτ έδειξε από νωρίς στο παιχνίδι τις προθέσεις της. Μόλις στο 7ο λεπτό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ. Το γκολ αυτό όμως ακυρώθηκε, έπειτα από παρέμβαση του VAR, γιατί προηγουμένως ο Σαλάχ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Τελικά οι reds άνοιξαν το σκορ στο 35′. Ο Κασεμίρο έκανε λάθος πάσα, ο Χράφενμπεργκ την έκλεψε έδωσε στον Σαλάχ κι αυτός βρήκε τον Ντίας που με κεφαλιά πέτυχε το 1-0. Τέσσερα λεπτά μετά οι κόκκινοι διάβολοι είχαν την πρώτη τους τελική με τον Μαζραουί. Όμως λίγο μετά, στο 42′, η ομάδα του Άρνε Σλοτ διπλασίασε τα τέρματά της. Ο Κασεμίρο έκανε ξανά λάθος. Τότε ο Σαλάχ έδωσε μια τρομερή πάσα κι ο Ντίας με πλασέ σκόραρε για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Σλοτ ξεκίνησαν με το πόδι στο… γκάζι. Έτσι, στο 56ο λεπτό τριπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από νέο κλέψιμο στο κέντρο, ο Σόμποσλαϊ έδωσε στον Σαλάχ. Εκείνος με πλασέ μέσα από την περιοχή πέτυχε το 3-0.

Μάλιστα μέσα στα επόμενα δύο λεπτά ο Αιγύπτιος έχασε δύο ακόμα μεγάλες φάσεις για το 4-0.

Από εκεί και πέρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τις στιγμές της με τον Ζίρκζεϊ, σε αντίθεση με τους reds που είχαν ρίξει αρκετά τον ρυθμό του παιχνιδιού τους.