You are currently viewing Premier League: Συντριβή της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Μπέντφορντ

Premier League: Την απόλυτη συντριβή γνώρισε η Μάντεστερ Γιουνάιτεντ στον αγώνα με τη Μπέντφορντ, αφού δέχτηκε 4 γκολ στα πρώτα 35 λεπτά του παιχνιδιού

Η ομάδα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε στο Δυτικό Λονδίνο, φιλοξενούμενη της Μπεντφορντ. Ήταν η δεύτερη αγωνιστική της Premier League. Μια αγωνιστική, κατά την οποία η Μπέντφορντ βίωσε το απόλυτο όνειρο, ενώ η Γιουνάιτεντ τον απόλυτο εφιάλτη. Και πως αλλιώς να περιγράψουμε τη συντιρβή των κόκκινων διαβόλων, που τελείωσαν τον αγώνα έχοντας δεχτεί 4 γκολ από τα πρώτα κιόλας 35 λεπτά του αγώνα. Η δε Μπρεντφορντ το πανηγύρισε τρελά. Ήταν η πρώτη της νίκη απέναντι στη Γιουνάιτεντ μετά από εκείνη του 1957.

Είναι η δεύτερη ήττα της ομάδας του Έρικ τεν Χαχ σε ισάριθμα παιχνίδια. Είχε προηγηθεί το απίστευτο κάζο της πρεμιέρας όπου έχασε εντός της έδρας της από το Μπράιτον. Πλέον, οι κόκκινοι διάβολοι, βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογίας της Premier League. Γεγονός που όπως είναι φυσικό, ξυπνά ανησυχίες και γεννάει εκνευρισμούς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε στον αγώνα ψάχνοντας απεγνωσμένα τη νίκη. Με εμφανή εκνευρισμό, έκαναν απανωτά λάθη. Λάθη που δεν έμειναν ασυγχώρητα. Με μια παραπαίουσα άμυνα που αποδείχθηκε πολύ λίγη, δέχτηκαν την τιμωρία από τη Μπεντφορντ. Και οι μέλισσες τσίμπησαν άγρια τη Γιουνάιτεντ. Κατάφεραν να σκοράρουν 4 φορές στις πρώτες ισάριθμες ευκαιρίες που είχαν απέναντι στην αντίπαλη εστία. Κι όλα, συνέβησαν στα πρώτα κιόλας 35 λεπτά τιυ αγώνα.

Την αρχή έκανε ο Ντασίλβα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Έκανε ένα συρτό σουτ εκτός περιοχής με το δεξί, που έπιασε εντελώς στον ύπνο τον Ντε Χέα. Ο Ισπανός τερματοφύλακας έπεσε και σε νέο ολέθριο λάθος, μόλις 8 λεπτά αργότερα. Χωρίς να το σκεφτεί καλά, έδωσε τη μπάλα στον Έρικσεν που βρισκόταν μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Γένσεν αμέσως άσκησε πίεση στον Δανό παίχτη που τελικά έχασε τη μπάλα. Έστι ο Γένσεν με μεγάλη σιγουριά και ένα ψύχραιμο πλασέ, έγραψε το 2-0.

Με την ολοκλήρωση του ημίωρου η Γιουνάιτεντ ένιωσε και πάλι το κεντρί των μελισσών της Μπέντφορντ. Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, ο Εμπεουμό πήρε την πρώτη κεφαλιά. Στη συνέχεια, ο Μι νίκησε κατά κράτος τον Μαρτίνες μέσα στη μικρή περιοχή κάνοντας το 3-0.

Λίγο αργότερα, στο 35ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ξεδίπλωσαν υποδειγματικά αντεπίθεση. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα μετέφεραν τη μπάλα από την άμυνα στην επίθεση. Ο Εμπεουμό βγήκε τετ α τετ με τον Ντε Χέα για να τον νικήσει τελικά, με ψύχραιμο πλασέ γράφοντας το 4-0 για τις μέλισσες.

Ημίχρονο

Ξεκινώντας το 2ο μέρος, ο Έρικ τεν Χαχ έκανε 3 μαζεμένες αλλαγές, προσπαθώντας να αλλάξει την κακή εικόνα της ομάδας του. Μάτια όμως. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ όσο κι αν προσπάθησε δε μπόρεσε να απαντήσει. Πήρε μεν τη μπάλα στα πόδια της και είχε κάποιες καλές στιγμές. Ειδικά με τους Ρονάλντο και Έρικσεν. Παρόλα αυτά, ούτε το γκολ της τιμής δεν μπόρεσε να πετύχει. Η Μπέντφορντ ψυχωμένη και σωστά στημένη, ήταν η κύρια δύναμη στο χορτάρι. Μάλιστα στο 80ο λεπτό ανεβάζοντας τους ρυθμούς, ήρθε πολύ κοντά και σε ένα 5ο γκολ.