You are currently viewing Premier League: 28η αγωνιστική

Premier League – 28η αγωνιστική: Οι “λύκοι” επικράτησαν 2-1 της Φούλαμ και σκαρφάλωσαν στην 8η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δεν κατάφερε να πάρει το τρίποντο, μένοντας στο 2-2 κόντρα στη Μπόρνμουθ. Τέλος, η αναμέτρηση ανάμεσα σε Λούτον και Κρίσταλ Πάλας ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1.

Premier League: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Έβερτον 2-0

Επιστροφή στις νίκες για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, που επιβλήθηκε στο Ολντ Τράφορντ 2-0 της Έβερτον. Ταυτόχρονα, εξασφάλισε ένα σημαντικό τρίποντο στη μάχη της για την έξοδο στο Champions League την επόμενη σεζόν.

Σ΄ έναν αγώνα με γρήγορο ρυθμό και πίεση κι από τις δύο τις ομάδες από τα πρώτα λεπτά, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Γκαρνάτσο από τον Ταρκόβσκι, με τον Φερνάντες να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ανοίγει το σκορ για τους κόκκινους διαβόλους στο 12ο λεπτό.

Η Έβερτον επιχείρησε να απαντήσει στην επόμενη φάση, με τον Μακνίλ να δοκιμάζει το σουτ και την μπάλα να περνάει δίπλα από δεξί δοκάρι του Ονάνα. Ο ίδιος παίκτης απείλησε εκ νέου, αλλά δεν μπόρεσε ούτε στο 30′ να βρει δίχτυα, καθώς το σουτ κατέληξε για λίγο άουτ.

Σε λιγότερο ωστόσο, από 10 λεπτά, οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-0, με τον Γκαρνάτσο να κάνει την προσποίηση, να μπαίνει στην περιοχή και να κερδίζει ξανά πέναλτι από ανατροπή του Γκόντφρι αυτή τη φορά. Ο Ράσφορντ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία του Πίκφορντ, διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του (2-0).

Premier League: Γουλβς – Φούλαμ 2-1

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο αλλά και τις ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ. Παρόλα αυτά δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια κολλημένες στο μηδέν.

Στο δεύτερο μέρος όμως, η Γουλβς ανέβασε ρυθμό και βρήκε το πολυπόθητο γκολ. Αρχικά στο 52′ με τον Αϊτ-Νούρι από κοντά, που έκανε το 1-0. Αργότερα, στο 66′, ο Σεμέδο με σουτ εκτός περιοχής έδωσε το προβάδισμα των δύο τερμάτων στους γηπεδούχους.

Οι “χωριάτες” στη συνέχεια, κατάφεραν να μειώσουν με τον Ιγουόμπι στο 90’+8′ σε 2-1, που ήταν και το τελικό σκορ.

Premier League: Μπόρνμουθ – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-2

Σε δύσκολη θέση η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ που αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 στην έδρα της Μπόρνμουθ και παρέμεινε στο -10 από τη Νότιγχαμ Φόρεστ που βρίσκεται μια θέση πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και έχει και παιχνίδι λιγότερο. Ο Χάμερ έκανε το 1-0 στο 28′ για τους φιλοξενούμενους στο 28’. Στο 65’ ο Ρόμπινσον έγραψε το 2-0 για την ομάδα του και όλα έδειχναν πως κλείδωσε τη νίκη. Στα εναπομείναντα λεπτά όμως, οι γηπεδούχοι έβγαλαν αντίδραση και αρχικά μείωσαν στο 74’ με τον Ουαταρά και στο 90’+1′ έφεραν την απόλυτη ισορροπία στο ματς με τον Ουνάλ να κάνει το 2-2.

Premier League: Κρίσταλ Πάλας – Λούτον 1-1

Η Κρίσταλ Πάλας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στη Λούτον, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 και έτσι έχασε έδαφος στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Οι “αετοί” προηγήθηκαν με 1-0 χάρη στο τέρμα του Ματετά στο 11′ με υπέροχο τακουνάκι, παρόλα αυτά είδαν την αντίπαλό τους να φτάνει στην ισοφάριση στο 90’+6′ με τον Γούντροου και να τους στερεί το τρίποντο, αλλά και την ευκαιρία να απομακρυνθούν ακόμα περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Premier League: Άρσεναλ – Μπρέντφορντ 2-1

Η Άρσεναλ ζορίστηκε κόντρα στην Μπρέντφορντ. Όμως με το χρυσό γκολ του Χάβερτς στο 86ο λεπτό επιβλήθηκε με 2-1 στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι. Έτσι, έκανε το “8 στα 8” στο αγγλικό πρωτάθλημα μέσα στο 2024 και σκαρφάλωσε, μόνη, στην κορυφή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 28ης αγωνιστικής της Premier League: