You are currently viewing Premier League: Με περίπατο η Λίβερπουλ ανέβηκε στην κορυφή

Στην κορυφή της Premier League βρέθηκε η Λίβερπουλ, η οποία και επικράτησε της Μπόρνμουθ για την 5η αγωνιστική του αγγλικού πρωταθλήματος

Την πρώτη θέση της Premier League απολαμβάνει, έστω και προσωρινά, η Λίβερπουλ. Οι reds το απόγευμα του Σαββάτου (21/9) επικράτησαν με μεγάλη ευκολία στο εντός έδρας παιχνίδι με τη Μπόρνμουθ (3-0). Βέβαια, για να παραμείνουν σε αυτή θα πρέπει να χάσει η Μάντσεστερ Σίτι από την Άρσεναλ,  την Κυριακή (22/9).

Στα του αγώνα, πριν συμπληρωθεί το τέταρτο και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό, ο Σαλάχ σημάδεψε το δοκάρι. Τελικά το πρώτο γκολ ήρθε στο 25ο λεπτό. Αυτό προέκυψε από τον Ντίας, που κατάφερε να σκοράρει με πλασέ προ κενής εστίας, Στα καπάκια ο ίδιος παίκτης πέτυχε και δεύτερο τέρμα λίγο αργότερα (28′), παίρνοντας την ασίστ του Άρνολντ και σκοράροντας το 2-0.

Στο 36′ η Λίβερπουλ εξασφάλισε οριστικά το τρίποντο, με τους Νούνιες και Σαλάχ να συνεργάζονται και τον πρώτο να σκοράρει για το 3-0.

Ανατροπές κι εκπλήξεις στη 5η αγωνιστική της Premier League

Ισόβαθμη με τους ρεντς είναι η Άστον Βίλα. Το σύνολο του Ουνάι Έμερι επέστρεψε κι εκείνη με φόρα στο Νησί έπειτα από την εκτός έδρας νίκη με 3-0 επί της Γιουνγκ Μπόις στο Champions League. Στην 5η αγωνιστική της Premier League πέτυχε μία μεγάλη ανατροπή κόντρα στην Γουλβς. Το 3-1 στο Μπέρμιγχαμ διαμορφώθηκε χάρη στα γκολ του Κόνσα στο 88ο λεπτό και του Ντουράν στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ίδιο σενάριο, δηλαδή ανατροπή και τριάρα, γράφτηκε και στο Tottenham Hotspur Stadium. Η Μπρέντφορντ προηγήθηκε μόλις στα 33” με τον Εμπεουμό στο μίνι λονδρέζικο ντέρμπι. Στη συνέχεια η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου έφερενα φέρνει τούμπα το ματς. Αρχικά με τα γκολ των Σολάνκε και Τζόνσον στο πρώτο μέρος και αυτό του Μάντισον ως κερασάκι στην τούρτα στο 85′ (3-1).

Σε ένα άλλο γήπεδο της αγγλικής πρωτεύουσας, η Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα επιβλήθηκε με 3-1 της Νιούκαστλ και υποχρέωσε τους ασπρόμαυρους στην πρώτη αποτυχίας τους στη φετινή Premier League.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Γουέστ Χαμ – Τσέλσι 0-3 (4′,18′ Τζάκσον, 47′ Πάλμερ)
  • Άστον Βίλα – Γουλβς 3-1 (73′ Γουότκινς, 88′ Κόνσα, 90+4′ Ντουράν / 25′ Κούνια)
  • Φούλαμ – Νιούκαστλ 3-1 (5′ Χιμένες, 22′ Σμιθ Ρόου, 90+2′ Νέλσον / 46′ Μπαρνς)
  • Σαουθάμπτον – Ίπσουιτς 1-1 (5′ Ντίμπλινγκ / 90+5′ Μόρσι)
  • Τότεναμ – Μπρέντφορντ 3-1 (8′ Σολάνκε, 28′ Τζόνσον, 85′ Μάντισον / 1′ Εμπεουμό)
  • Λέστερ – Έβερτον 1-1 (74′ Μαβιντίντι / 12′ Εντιαγέ)
  • Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 3-0 (26′ 28′ Ντίας, 37′ Νούνιες)
  • Κρίσταλ Πάλας – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-0