You are currently viewing Premier League: Πάγωσε το Όλντ Τράφορντ η Φούλαμ – Πάρτι για την Άστον Βίλα

Με εκπλήξεις και πολλά γκολ ξεκίνησε η 26η αγωνιστική της Premier League. Καταρχήν, η Φούλαμ… ξέρανε το Όλντ Τράφορντ ! Πέτυχε το τέρμα της νίκης στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης για να φύγει με το… τρίποντο από το Μάντσεστερ. Η δε Άστον Βίλα, σκόρπισε με 4-2 την Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 3-0 της Μπέρνλι.

Premier League: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Φούλαμ 1-2

Η Φούλαμ άλωσε το Ολντ Τράφορντ και έβαλε “φρένο” στο νικηφόρο σερί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Οι Κότατζερς επικράτησαν 2-1 των κόκκινων διαβόλων με ήρωα τον Ιβόμπι. Ήταν εκείνος που πέτυχε και το “χρυσό” γκολ στο 90+7′.

Ο Μπάσεϊ στο 65ο λεπτό άνοιξε το σκορ, με το σουτ του μέσα από την περιοχή να καταλήγει στον ουρανό των διχτύων του Ονανά. Οι κόκκικοι διάβολοι απάντησαν με τον Μαγκουάιρ που ισοφάρισε στο 89′. Ήταν όμως προσωρινό…

Κάπως έτσι, η Γιουνάιτεντ βρέθηκε στην 6η θέση με 44 βαθμούς και στο -8 από την τετράδα. Στη 12η θέση με 32 πόντους βρίσκεται η Φούλαμ.

Premier League: Άστον Βίλα – Νότιγχαμ Φόρεστ 4-2

Η Άστον Βίλα πήρε σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει για την πρόκριση στο Champions League. Οι Βίλατζερς επικράτησαν 4-2 της Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία είναι στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Από την άλλη, η ομάδα του Έμερι στρογγυλοκάθεται στην 4η θέση με 52 βαθμούς και στο +5 από την Τότεναμ.

Ο Ουότκινς άνοιξε το σκορ μόλις στο 4′, με τον Λουίζ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδα του στο 29′ και να κάνει το 3-0 στο 39′. Η Φόρεστ αντεπιτέθηκε με Νιακατέ (45′) και Γκιμπς-Γουάιτ (48′), ωστόσο, η Βίλα κλείδωσε το τρίποντο με τον Μπέιλι στο 61′.

Premier League: Μπράιτον – Έβερτον 1-1

Δεν είχε νικητή η μάχη ανάμεσα στην Μπράιτον και την Έβερτον. Το ματς έληξε 1-1 και οι γηπεδούχοι να γλίτωσαν τον βαθμό στο 90+5′. Ο Ντανκ ήταν εκείνος που απάντησε στο γκολ του Μπράθγουεϊτ στο 73′.

Οι γλάροι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 81′, εξαιτίας αποβολής του Γκίλμουρ.

Premier League: Κρίσταλ Πάλας – Μπέρνλι 3-0

Το έργο της Μπέρνλι έγινε δύσκολο από τα πρώτα λεπτά, καθώς στο 35ο ο Μπράουνχιλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά, άντεξε στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο μηδέν. Η κατάρρευση όμως ήρθε στην επανάληψη. Ο Ρίτσαρντς άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό, με τον Αγιού να σκοράρει το 72 και να κάνει το 2-0. Οι “αετοί” δεν σταμάτησαν εκεί και στο 77′ βρήκαν και τρίτο γκολ, με σκόρερ τον Ματετά, να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής της Premier League: