You are currently viewing Premier League: Οι κανονιέρηδες έγραψαν ιστορία

Η Άρσεναλ διέλυσε τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με το εκκωφαντικό 0-6, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής της Premier League

Οι κανονιέρηδες της Άρσεναλ συνεχίζουν την προέλαση τους στην Premier League. Αυτή τη φορά, στα πλαίσια της 27ης αγωνιστικής, βρέθηκαν φιλοξενούμενοι στο Σέφιλντ. Εκεί, διέλυσαν τις λεπίδες με το σαρωτικό 0-6. Αυτή η εκπληκτική τους εμφάνιση, τους έφερ μόλις στο -2 από την κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος.

Επιπλέον, έγραψαν ιστορία. Έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του αγγλικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου, που πετυχαίνει νίκη με πέντε ή περισσότερα γκολ σε τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια

Μόλις 5 λεπτά χρειάστηκαν για να βρει ο Μάρτιν Έντεγκααρντ δίχτυα. Στο 13ο λεπτό πάλι, ο Μπογκλ με αυτογκόλ διπλασίασε τα τέρματα των κανονιέρηδων. Δυο λεπτά αργότερα, στο 15′ ο Μαρινέλι με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από μεταβίβαση του Κίβιορ έκανε το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Άρσεναλ συνέχιζε να κάνει ό,τι θέλει. Στο 25ο λεπτό ο Κάι Χάβερτς έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Τότε ήταν που οι οπαδοί των γηπεδούχων άρχισε να φεύγει από το Μπράμπαλ Λέιν.

Οι φιλοξενούμενοι όμως ,δεν σταματούσαν πουθενά. Έτσι, στο 39ο λεπτό πέτυχαν και πέμπτο γκολ. Ο Σάκα από τα δεξιά μοίρασε στον Ντέκλαν Ράις. Αυτός εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η Άρσεναλ όμως, δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη. Έκρυβε ακόμη ένα γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο 58ο λεπτό ο Χάβερτς κοντρόλαρε εκπληκτικά την μπάλα στα δεξιά, μοίρασε στον Μπεν Γουάιτ, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ του παιχνιδιού.