You are currently viewing Premier League: Η Νότιγχαμ πάτησε πεντάδα

Στην 9η αγωνιστική της Premier League η Νότιγχαμ επιβλήθηκε της Λέστερ κι ανέβηκε, έστω και προσωρινά, στην 5η θέση

Στο King Power βρέθηκε η Νότιγχαμ Φόρεστ την Παρασκευή (25/10) για την 9η αγωνιστική της Premier League, κόντρα στη Λέστερ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν σε πολύ καλή μέρα και κατάφεραν να επικρατήσουν με 1-3. Ένα αποτέλεσμα που ανεβάζει τη Νότιγχαμ, έστω και προσωρινά στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Η Λέστερ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού στην αρχή. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι το γκολ. Στο 16′ ο Γιέιτς επιχείρησε μία βολίδα που κατέληξε στα δίχτυα του Χέρμανσεν, γράφοντας το 0-1.

Ωστόσο, ο Βάρντι είχε γρήγορα την απάντηση. Εκμεταλλευόμενος μία σέντρα σκόραρε για το 1-1, ισοφαρίζοντας στο 23ο λεπτό. Δυστυχώς όμως για τις Αλεπούδες, δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Κρις Γουντ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στη Νότιγχαμ. Με ένα έξυπνο χαμηλό σουτ, μέσα από το κουτί, έκανε το 2-1.

Αυτό το τέρμα έδωσε φτερά στους παίκτες του Νούνο Εσπίριτο Σάντο, που κυριάρχησαν στη συνέχεια και επιβραβεύτηκαν για αυτό. Ο Γουντ κρέμασε με κεφαλιά τον Χερμάνσεν, ανοίγοντας τη διαφορά στο σκορ,και κλειδώνοντας το το τρίποντο για την ομάδα του.

Αυτό ήταν το 17ο τέρμα του Γουντ στην Premier League από όταν ανέλαβε τη Νότιγχαμ ο Σάντο. Σε αυτό το διάστημα, μόνο ο Έρλινγκ Χάαλαντ έχει σκοράρει περισσότερα γκολ χωρίς πέναλτι (18)!