You are currently viewing Premier League: Η μυθική νίκη της Τσέλσι στο πιο συγκλονιστικό παιχνίδι της σεζόν

Σε ένα από τα πιο συγκλονιστικά παιχνίδι στην ιστορία της Premier League, η Τσέλσι πήρε τη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με μια μυθική ανατροπή

Στην 31η αγωνιστική της Premier League, η Τσέλσι υποδέχθηκε τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Stamford Bridge. Εκεί παίχτηκε ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια στην ιστορία του αγγλικού πρωταθλήματος. Μια πραγματική διαφήμιση για το ποδόσφαιρο. Μέσα σε λίγα μόλις λεπτά, οι 2 ομάδες έκαναν αμφότερες το δρομολόγιο κόλαση-παράδεισος. Τελικά, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη (4-3), με δυο γκολ στις καθυστερησεις (90’+10, 90’+11).

Οι μπλε βρέθηκαν να προηγούνται 2-0 από το πρώτο 20λεπτο με τα γκολ των Γκάλαχερ και Πάλμερ (πέναλτι). Πριν το τέλος του πρώτου μέρους όμως, οι κόκκινοι διάβολοι ισοφάρισαν. Σκόρερ για τους φιλοξενούμενους οι Γκαρνάτσο και Φερνάντες. Στο 67′, κατάφεραν και την ανατροπή με τον Αργεντινό.

Στις καθυστερήσεις όμως, ήρθε η απόλυτη ανατροπή. Μια αντροπή, που όμοιά της δεν έχει ξανασυμβεί στο αγγλικό ποδόσφαιρο. Και αυτό γιατί οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στο 90+7′ (ανατροπή του Μαντουέκε από τον Νταλότ). Το μετέτρεψαν σε γκολ στο 90+10′ με τον Πάλμερ.

Ο Άγγλος μεσοεπιθετικό όμως δεν αρκέστηκε στην ισοφάριση. Αντίθετα, υπέγραψε το 4-3 στο 90+11′ μέσα σε αποθεώση, με σουτ εντός περιοχής όπου η μπάλα κόντραρε στο σώμα του Μακτόμινεϊ.