You are currently viewing Premier League: Η Μπόρνμουθ σόκαρε την Άρσεναλ

Στην 8η αγωνιστική της Premier League η Άρσεναλ υπέστη την πρώτη της ήττα στη σεζόν, στο Vitality της Μπόρνμουθ

Η πρώτη ήττα της Άρσεναλ στη φετινή σεζόν, είναι πλέον γεγονός. Το Σάββατο (19/10) η ομάδα του Αρτέτα ταξίδεψε στο Μπόρνμουθ για την 8η αγωνιστική της Premier League. Στόχο της, το τρίποντο που θα την έφερνε μόνη στην πρώτη θέση, έστω και για 24 ώρες. Όμως. αντί αυτού ηττήθηκε με 2-0 από τα κεράσια , δεχόμενη δύο γκολ στο τελευταίο 20λεπτο.

Το πρώτο μέρος της αναμέτρησης ήταν ισορροπημένο και είχε ελάχιστες φάσεις. Στο 30ο λεπτό όμως, αλλάξαν τα αριθμητικά δεδομένα και η ψυχολογία των δύο ομάδων. Αιτία, η αποβολή του Σαλιμπά με απευθείας κόκκινη κάρτα (μετά από παρέμβαση του VAR), για τράβηγμα της φανέλας του Εβανίλσον.

Η συνέχεια βρήκε τους γηπεδούχους να παίζουν για να νικήσουν και τους Λονδρέζους για να μη χάσουν.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 70ο λεπτό. Ο Κρίστι εκτέλεσε τον Ισπανό γκολκίπερ της Άρσεναλ με ασύλληπτο σουτ εντός περιοχής μετά από υποδειγματική κομπίνα των κερασιών σε εκτέλεση κόρνερ.

Οι τίτλοι τέλους έπεσαν στο 79′. Αυτή τη φορά με τον Κλάιφερτ που νίκησε τον Ράγια με χτύπημα πέναλτι.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν μόλις η δεύτερη φορά στην ιστορία της που η Μπόρνμουθ νίκησε την Άρσεναλ. Επίσης, οι κανονιέρηδες έχασαν τον Σαλιμπά στο μεγάλο ματς που ακολουθεί για αυτούς στο πρωτάθλημα, στο Εμιρεϊτς με αντίπαλο την Λίβερπουλ.