You are currently viewing Premier League: Η Λίβερπουλ πάτησε την Τσέλσι και ανέβηκε κορυφή

Οι reds επικράτησαν στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Premier League κόντρα στην Τσέλσι και ανέβηκαν στην κορυφή

Για την 8η αγωνιστική της Premier League, η Λίβρπουλ υποδέχθηκε την Κυριακή (20/10) την Τσέλσι. Οι Λονδρέζοι έβαλαν δύσκολα στους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά, οι reds βγήκαν νικητές από την αναμέτρηση με 2-1. Έτσι, πήραν το πολύτιμο 3ποντο που τους ανέβασε στην κορυφή, μόνοι τους με 21 βαθμούς. Η Σίτι τους ακολουθεί με ένα βαθμό λιγότερο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν γρήγορος. Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις ευκαιρίες τους, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο 26ο λεπτό οι reds κέρδισαν πέναλτι μετά από μαρκάρισμα του Κόλγουιλ στον Τζόουνς. Ο Σαλάχ το εκτέλεσε στο 29′ κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Λίγο μετά οι reds βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Χάκπο. Όμως ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τρία λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους η Τσέλσι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ο Νίκολας Τζάκσον,βγήκε τετ α τετ και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1. Το γκολ ελέγχθηκε από το VAR και τελικά μέτρησε.

Ωστόσο δύο λεπτά μετά η ομάδα του Άρνε Σλοτ πήρε ξανά το προβάδισμα. Ο Τζόουνς, μετά από ωραία ασίστ του Σαλάχ έκανε το 2-1 με εξ επαφής πλασέ.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Τσέλσι πίεσαν, ώστε να βρουν ξανά το γκολ της ισοφάρισης. Η άμυνα της Λίβερπουλ όμως δεν τους άφησε και το σκορ παρέμεινε 2-1 υπέρ των γηπεδούχων.