You are currently viewing Premier League: Λέστερ – Νιούκαστλ 4-0
Η Λέστερ επικράτησε εντός έδρας 4-0 την Νιούκαστλ. Και επανήλθε στις επιτυχίες, μετά τον αποκλεισμό από το Europa League.

Η Λέστερ επικράτησε εντός έδρας 4-0 την Νιούκαστλ. Και επανήλθε στις επιτυχίες, μετά τον αποκλεισμό που είχε στο Europa League.

Η Λέστερ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Νιούκαστλ, αφού έφτασε εύκολα στο 4-0. Και δεν την άφησε σε κανένα σημείου του παιχνιδιού να μπει στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος.

Οι Αλεπούδες μπήκαν αγριεμένες στον αγωνιστικό χώρο. Αφού από νωρίς άρχησαν την ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο, αλλά δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ. Ωστόσο το βρήκαν στο 34ο λεπτό μετά από εκτέλεση πέναλτι του Τίλεμανς.

Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με το 1-0 να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκης. Και τα κατάφεραν στο 60ο λεπτό με σκόρερ τον Ντάκα, μετά από υπέροχη πάσα του Μπαρνς, όπου διαμόρφωσαν το 2-0.

Ενώ στο 81ο λεπτό, βρήκαν ακόμη ένα τέρμα με σκόρερ τον Τίλεμανς. Ενώ στο 85ο λεπτό πέτυχαν το «κερασάκι» στη τούρτα με το δεύτερο διαδοχικό τέρμα του Ντάκα.

Έτσι με το τέλος της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μία πολύ σημαντική νίκη, καθώς προερχόντουσαν από την ήττα επί της Άστον Βίλα για το πρωτάθλημα και την ήττα από την Νάπολι και τον αποκλεισμό από τη συνέχεια του Europa League.