You are currently viewing Premier League: Καμπάνα σε διαιτητή για λάθος απόφαση (vid)

Τιμωρία σε διαιτητή και Var-ίστες για το τρανταχτό πέναλτι που δεν δόθηκε στην πρεμιέρα της Premier League

Με μια αγχωτική νίκη έκανε πρεμιέρα η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ τη φετινής σεζόν στη Premier League. Τη νίκη αυτή όμως επισκίασε ένα γεγονός που είχε αναπάντεχη συνέχεια.

Ο λόγος φυσικά για την αμφιλεγόμενη φάση στο φινάλε της αναμέτρησης των κόκκινων διαβόλων με τη Γουλβς. Για την επέμβαση του Ονανά στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων, που κυριολεκτικά γκρέμισε τον επιτιθέμενο Κάλαϊτζιτς. Η απόφαση των αρχόντων του παιχνιδιού για τη φάση αυτή, έβαλε φωτιά.

Για τον περισσότερο κόσμο ήταν ένα ξεκάθαρο πέναλντι. Η έξοδος του, έξοχου κατά τα άλλα, Καμερουνέζου τερμάρη έπρεπε να τιμωρηθεί με πέναλντι. Θα ήταν και η μεγάλη ευκαιρία της Γουλβς να φτάσουν στην ισοφάριση, όντας χάνοντας μέχρι εκείνο το σημείο με 1-0.

Παρόλα αυτά, η φάση δεν έγινε αντιληπτή από τον διαιτητή του αγώνα, Σάιμον Χούπερ. Όλοι υπέθεσαν πως μετά από την εξέταση της επίμαχης φάσης από το VAR, θα άλλαζε η απόφαση του. Ωστόσο, ο Σάιμον Χούπερ δεν… συγκινήθηκε, με αποτέλεσμα να μην υποδείξει την παράβαση.

Οι άνθρωποι της Γουλβς ήταν έξαλλοι και διαμαρτυρήθηκαν έντονα. Ο δε προπονητής τους, Γκάρι Ο’ Νιλ, αποκάλυψε ότι, μετά το τέλος του παιχνιδιού ο πρόεδρος της Ένωσης Διαιτητών, Τζον Μος, επισκέφθηκε στα αποδυτήρια των φιλοξενούμενων. Εκεί, λέει, παραδέχθηκε πως κακώς, δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ τους!

Η Premier League όμως δεν άφησε το θέμα αυτό να περάσει. Με απόφαση της, τόσο ο διαιτητής όσο και οι δύο VAR-ίστες (Μάικλ Σάλισμπερι και Ρίτσαρντ Ουέστ) μπήκαν στο …ψυγείο για τα ματς της 2ης αγωνιστικής το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.