You are currently viewing Premier League: Eπέστρεψε στην κορυφή η Λίβερπουλ

Αφού υπέταξε την Μπέρνλι, η Λίβερπουλ επέστρεψε στην κορυφή της Premier League, ανακτώντας την από τη Μάντσεστερ Σίτι

Στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής της Premier League, η Λίβερπουλ βρέθηκε απέναντι στην Μπέρνλι. Μέσα στο Άνφιλντ, οι κόκκινοι επικράτησαν των φιλοξενούμενων με 3-1. Έτσι επιστρέψαν στην κορυφή της βαθμολογίας, ανακτώντας την από τη Μάντσεστερ Σίτι. Από τα σπουδαία του αγώνα, η επιστροφή του Κώστα Τσιμίκα στην αγωνιστική δράση.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήτα αναγνωριστικά και για τις δύο ομάδες. Μάλιστα, μέχρι το πρώτο ημίωρο, καμία από τις δύο δεν είχε καταφέρει να απειλήσει σημαντικά. Τελικα, οι γηπεδούχοι βρήκαν πρώτοι δίχτυα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Άρνολντ έκανε το κόρνερ με τον Ζότα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά. Έτσι, έξι λεπτά αργότερα έφτασε κοντά στο 2-0,. Ο Τράφορντ όμως είπε όχι στον Ντίας.

Στη συνέχεια, ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να πιέσουν. Κάπως έτσι, λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, έφεραν το ματς στα ίσα. Μια κεφαλιά οβίδα του Ο’Σει στο κόρνερ του Μπράουνχιλ, ήταν αρκετή.

Η Λίβερπουλ μπήκε… δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Ντίας να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 52ο λεπτό. Ο Ντίας σκόραρε με το κεφάλι μετά το γύρισμα του Έλιοτ, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ που βρήκαν οι γηπεδούχοι, συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να τελειώσουν το παιχνίδι και το κατάφεραν στο 79ο λεπτό με τον Νούνιες να σκοράρει για το 3-1.

Τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα της 24ης αγωνιστικής της Premier League

Φουλ δράση στην Premier League, με τους “κόκκινους” να επικρατούν της Μπέρνλι με 3-1 και την Τότεναμ να παίρνει τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Μπράιτον. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπρέντφορντ επικράτησε 2-0 της Γουλβς, η Λούτον γνώρισε την ήττα με 3-1 επί της Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ενώ η Φούλαμ, επικράτησε της Μπόρνμουθ 3-1. Νωρίτερα η Σίτι με ηγέτη τον Χάαλαντ πήρε τη νίκη με 2-0 από την Έβερτον.

Μάντσεστερ Σίτι – Έβερτον 2-0
Φούλαμ – Μπόρνμουθ 3-1
Λίβερπουλ – Μπέρνλι 3-1
Λούτον – Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 1-3
Τότεναμ – Μπράιτον 2-1
Γούλβς – Μπρέντφορντ 0-2
Νότιγχαμ Φόρεστ – Νιούκαστλ 2-3