You are currently viewing Premier League: Εντυπωσιακή πρεμιέρα με γκολ κι ανατροπές!!

Premier League: Εντυπωσιακή η πρεμιέρα του αγγλικού πωταθλήμαος με σκληρές μάχες, απροσδόκητες νίκες και τρομερές ανατροπές!!!

Η Τότεναμ βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Σαουθάμπτον στην πρεμιέρα της Premier League αλλά στη συνέχεια σημείωσε 4 γκολ και έφθασε άνετα στο επιβλητικό 4-1. Μεγάλες νίκες για Μπόρνμουθ, Τσέλσι και Λιντς, με ήττα ξεκίνησε η Νότιγχαμ Φόρεστ…

Συγκεκριμένα…

Η Τότεναμ του Αντόνιο Κόντε διέλυσε 4-1 την Σαουθάμπτον στο Λονδίνο και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο Αγγλικό πρωτάθλημα. Η Σαουθάμπτον έκανε το λάθος να προηγηθεί στο σκορ με τον Γουόρντ Πράουζ στο 12΄ αλλά στη συνέχεια η Τότεναμ ήταν εντυπωσιακή και έφθασε άνετα στο τελικό 4-1.

Μεγάλη νίκη σημείωσε και η Μπόρνμουθ με σκορ 2-0 επί της Άστον Βίλλα με γκολ των Λέρμα (3΄) και Μουρ (81΄) ενώ νίκη-ανατροπή πέτυχε και η Λιντς επί της Γουλβς στο “Μολινό”. Οι “λύκοι” προηγήθηκαν με γκολ του Ποντένσε (6΄) αλλά τα “παγώνια” έκαναν την ανατροπή με τους Ροντρίγκο (24΄) και Άαρονσον.

Στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ” του Νιούκαστλ η ομώνυμη ομάδα επικράτησε 2-0 της Νότιγχαμ Φόρεστ, η οποία αγωνίστηκε στην Πρέμιερ Λιγκ για πρώτη φορά μετά από 23 χρόνια. Ο Σαρ (58΄) και ο Γουίλσον (78΄) σημείωσαν τα γκολ των “ανθρακωρύχων”.

Στο “Γκούντισον” Παρκ η Τσέλσι πήρε δύσκολη νίκη 1-0 σε βάρος της Έβερτον με γκολ – πέναλτι του Ζορζίνιο στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου. Η Τσέλσι είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Νωρίτερα η Λίβερπουλ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 με την Φούλαμ στο “Γκρέιβεν Κότατζ” του Λονδίνου. Ο Μίτροβιτς πέτυχε και τα δύο γκολ της Φούλαμ, ισοφάρισε ισάριθμες φορές η Λίβερπουλ με τους Νούνιες και Σαλάχ!